reklama

Sbohem a šáteček. Íránské ženy protestují proti zákonu, který je nutí nosit hidžáb

Ženy v Íránu sdílejí fotografie, na nichž odkládají hidžáby. Protestují tak proti přísným pravidlům, která jim zakazují odhalovat vlasy na veřejnosti.

Muslimka oblečená do hidžábu v ulicích srílanského Colomba
Muslimka oblečená do hidžábu v ulicích srílanského Colomba | Foto: Reuters

Íránské úřady vyhlásily 12. červenec Dnem hidžábu a cudnosti. Některé íránské ženy proti svátku protestovaly sejmutím šátku, solidaritu s nimi projevili i někteří muži. Ženská práva jsou v Íránu tvrdě omezena a nošení šátku na hlavě je na veřejnosti povinné pro všechny ženy. Ty, co ho nenosí, nebo jen liknavě a vyčuhují jim při tom vlasy, čelí podle deníku Independent hrozbě trestu ve formě pokuty, ale i uvěznění.

Ženy, které se zákazu protivily, zatýkala mravnostní policie. Někteří úředníci dokonce žádali zaměstnance veřejné dopravy, stejně jako pracovníky v bankách a vládních budovách, aby ženy bez hidžábu ignorovali.

"Írán má dlouhou a šokující historii perzekuce žen, které přitom chtějí jen projevit své právo nosit, co uznají za vhodné," odsuzuje jednání státu Allan Hogarth z lidskoprávní organizace Amnesty International.

"Statečné ženy, který se proti těmto sexistickým zákonům vzepřely, vědí, jaké riziko podstupují. Tři Íránky Monireh, Yasaman a Mojgan byly odsouzeny na třicet let vězení jenom proto, že v teheránském metru obdarovaly květinami pasažérky, které nebyly zahaleny,"dodává Hogarth.  

Událost pronikla až na sociální sítě. Několik dní poté byly ženy, které se odmítly zahalit, obviněny z podněcování k prostituci.

Lidskoprávní organizace upozorňují na to, že se jedná o extrémní formu genderové diskriminace a porušení základních lidských práv včetně svobody projevu a vyznání. Dodávají, že jde o další příklad vzestupu náboženského extremismu, v němž se náboženství stává nástrojem útlaku žen i dívek. 

Íránské ženy podpořila třeba íránsko-americká novinářka a bojovnice za práva žen Masih Alinejadová. Ve svém tweetu přirovnala odložení hidžábu k aktu revoluce. "Íránské ženy otřesou klerikálním režimem tím, že si sundají hidžáb,  vyjdou do ulic po celém Íránu a řeknou: "Ne hidžábu!"

Výzva přišla po výroku prezidenta Ebráhíma Raísího, který nerespektování pravidel zahalování přirovnal k organizované morální korupci v islámské společnosti. 

Nošení hidžbáu nicméně není vymáháno všude stejně. Některé části Íránu pravidla hlídají více než jiné. Na sklonku června bylo zadrženo pět lidí, kteří plánovali skateboardovou akci v jihoíránském Šírázu. Na akci se sešli náctiletí chlapci i dívky. Policie ale zadržela několik účastnic, protože neměly zahalené vlasy.

Slavná ostravská vila má temnou minulost. V podzemí je ukrytý opravdový unikát | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama