reklama
 

Inflace je, podle OECD, pod kontrolou

Paříž - Světová ekonomika zrychluje růst, tvrdí OECD.

Světový hospodářský růst získal v posledních měsících na rychlosti a inflace zůstává i přes vysoké ceny ropy pod kontrolou. Růst ekonomiky 30 vyspělých zemí světa se v letech 2006 a 2007 zrychlí na 2,9 procenta z letošních 2,7 procenta, předpověděla dnes v pololetní zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Ke zrychlení růstu přispějí nejvíce země eurozóny. Tam se v úhrnu růst hrubého domácího produktu zrychlí napřesrok na 2,1 procenta a další rok na 2,2 procenta z letošního slabého výkonu 1,4 procenta.

OECD však doporučila Evropské centrální bance, aby nezačala zvyšovat úrokové sazby dříve než ke konci příštího roku, protože jinak by mohla počínající oživení udusit. Podle pařížské organizace nevykazují země eura žádné známky šíření inflace. ECB se však podle všeobecného mínění trhů chystá zvýšit své sazby poprvé po pěti letech již tento čtvrtek.

Ve Spojených státech zůstane růst ekonomiky příští rok na solidní úrovni 3,5 procenta, tedy na podobné výši, jako bylo letošní tempo 3,6 procenta. Pro Japonsko OECD čeká zvolnění růstu na 2,0 procenta z letos předpokládaných 2,4 procenta.

Výrazně k růstu v zemích OECD přispějí státy střední Evropy. Nejvíce poroste Slovensko, pro něž OECD čeká příští rok zrychlení na 5,6 procenta, zatímco Česká republika a Maďarsko porostou o 4,5 procenta. V závěsu bude Polsko s tempem 3,7 procenta. Nejvyšší růst z OECD vykáže Turecko s rovnými šesti procenty.

"Celkově vzato je globální růst výjimečně energický. Je tak motorem růstu cen ropy a dalších komodit," uvedla OECD. Za hlavní rizika označila právě drahou ropu a globální nerovnováhy projevující se hlavně vysokým deficitem platební bilance USA. Podle organizace však zdvojnásobení cen ropy od roku 2003 způsobilo méně škody, než by se dalo čekat.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama