reklama

Hrozí omrzliny i komplikace s vodou

Praha - Mrazivé počasí, které panuje v celé Evropě není problémem jen pro lidi bez domova. Lékaři varují před omrzlinami, vodohospodáři se bojí oteplení. Teplota v Česku klesla na mnoha místech pod dvacet stupňů pod nulou. Místy až k třiceti pod nulou. V Pošumaví meteorologové naměřili dokonce -32,2°C.  Noc na středu má být ještě jasná až polojasná s nejnižšími teplotami mezi minus 13 a minus 17 stupni Celsia, ve Slezsku a v údolích ojediněle i v Čechách až minus 22 stupňů Celsia. Ve středu by mělo být polojasno. Nejvyšší teploty se mají pohybovat mezi minus osmi a minus čtyřmi stupni Celsia.

Vodohospodáři se bojí oteplení

Skoro třicetistupňové mrazy zatím lidem v celé republice nezpůsobují problémy většího rozsahu."Pokud města a obce nějaké problémy řeší, nevybočuje to z obvyklého normálu předešlých let," říká mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Mrazy tak mohou způsobt problémy především vodohospodářům. Ti kladenští očekávají problémy až velké mrazy poleví. "Oteplení každoročně způsobuje pohyb zeminy, při němž často kvůli tlaku praská vodovodní potrubí," uvedla pro agenturu ČTK tisková mluvčí společnosti Středočeské vodárny Lenka Kozlová.

"Z oteplení máme větší strach než z nízkých teplot. Velká část porubí na Kladensku je totiž vyrobena ještě z takzvané šedé litiny ze 60. let minulého století, a tento materiál není příliš kvalitní," uvedla Kozlová s tím, že těmto haváriím nelze předejít. Pouze je možnost vyvarovat se větších ztrát, pokud včas na dispečinku zjistí v některých místech zvýšený průtok vody a zabrání jejímu úniku.

"Pozor na omrzliny," říkají lékaři

Z mrazu mají obavy také lékaři. Teploty hluboko pod nulou mohou lidem způsobit nepříjemné omrzliny. Malým dětem a starším lidem nedoporučují pohyb venku, ostatní lidé by se podle nich měli dostatečně pohybovat.

Omrznutí podle lékařů nejvíce hrozí na místech, která jsou zcela vystavená účinku mrazu a větru. Jde především o tváře, nos, ušní boltce nebo nedostatečně chráněná místa na prstech a nohou.

Za velkou chybu lékaři považují také to, že lidé nenosí čepice. Plzeňská praktická lékařka Božena Križanová upozorňuje, že lidem jinak hrozí rýma, záněty čelních a nosních dutin, bolesti hlavy, celkové prochladnutí, omrzliny uší.

"Kojenci a batolata, ať už v kočárku, nebo na saních, se nepohybují, a proto snadněji promrznou. I když jsou teple oblečení, může jim omrznout špička nosu nebo brada. Ideální pokrývkou hlavy je v současných mrazech kukla," radí lidem primář chirurgického oddělení meziříčské nemocnice Aleše Bařinka.

Podle odborníků patří k nejnebezpečnějším omrzliny prstů, a to proto, že ve většině případů končí amputacemi. Pití alkoholu na zahřátí lékaři také nedoporučují. Alkohol totiž rozšiřuje cévy, a tím organismus ztrácí rychleji teplo. Rychlejší promrznutí může zapříčinit i nemožnost vyměnit si vlhký nebo zmrzlý oděv či obuv, nedostatečný příjem teplé stravy, hlad, nedostatečná výživa a nedostatek tekutin.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama