reklama

Největší disciplinovanost k očkování mají Lvi. Americká statistika vznikla z žertu

Odborníci z amerického státu Utah porovnávali míru proočkovanosti vakcínou proti koronaviru se znamením zvěrokruhu obyvatel. Rozdíly mezi jednotlivými slunečními znameními jsou podle nich signifikantní, výsledky však mají značné limity.

Foto: Thinkstock

Zdravotní výbor okresu Salt Lake County ve státě Utah analyzoval anonymizovaná data 1,2 milionu obyvatel a následně porovnal znamení zvěrokruhu s mírou proočkovanosti. Úředníci poté sestavili žebříček od nejhojněji očkovaných skupin až po ty nejméně vakcinované. 

Podle výsledků zdravotního výboru jsou nejdisciplinovanější lidé narození ve znamení Lva, kteří jsou v okrese Salt Lake County vakcinovaní ze 70 procent. Následují Vodnáři s 67 procenty. Na chvostu pořadí jsou naopak Panny proočkované přesně z poloviny a Štíři s pouhými 46 procenty. 

Datový analytik britského deníku The Guardian Alvin Chang však vysvětlil, v čem se může šetření úředníků mýlit. Upozornil, že autoři výzkumu si sice zjistili na základě anonymních dat, kolik lidí od každého znamení je v okresu očkováno, ale četnost jednotlivých znamení v populaci poměřovali s celostátními čísly. Chang upozornil, že období, kdy se lidé nejčastěji rodí, se může významně lišit stát od státu a ještě výrazněji okres od okresu.

Zaměstnanci zdravotního výboru neprovedli vlastní analýzu četnosti jednotlivých znamení v okrese, ale převedli údaje Texaské univerzity v Austinu platné pro celé Spojené státy s tím, že rozložení bude všude plus minus stejné.

Podle Changa může více objasnit tabulka, která ukazuje, jak moc jsou v americké populaci běžná jednotlivá znamení zvěrokruhu. Ta je téměř přesně opačná, než jakou vydal utahský úřad. Ukazuje, že nejčastějším znamením je Štír, nejvíce Američanů tedy zplodí dítě začátkem jara. Nejméně častým je naopak Vodnář a na předposledním místě je Lev, který ze statistiky okresu vyšel jako nejochotnější k očkování. Těch, kterých je nejméně, tedy logicky přišlo do očkovacích center největší procento. 

Datový analytik Guardianu se navíc domnívá, že distribuce jednotlivých slunečních znamení je v Utahu mnohem rovnoměrnější než ve zbytku Spojených států. "To je taky nejspíš důvod, proč Lvi, jedno z nejméně běžných znamení, mají nejvyšší míru proočkovanosti," vysvětluje. 

Představitelé Salt Lake County na dotaz Guardianu uvedli, že jsou si vědomi limitů svého šetření. Přiznali, že statistika vznikla na základě žertu jejich kolegy z IT oddělení, který s nápadem analyzovat míru vakcinace na základě znamení přišel. Úředníci jsou si také vědomi, že vycházeli z velmi jednoduchého výpočtu. 

Kvůli roztroušené skleróze hýbe jen hlavou: Je to kruté, ale neumírám, já takhle žiju | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama