reklama

Ďáblovo číslo 666: Nesmysl, nebo pravda?

Ďáblovo číslo, číslo šelmy, označení Antikrista. Možná jste o něm už slyšeli, třeba se mu i cíleně vyhýbáte, protože s trojicí šestek nechcete mít nic společného. Anebo je pro vás tato magií opředená cifra jen bezvýznamnou číslicí v řadě?

Foto: iStock

Numerologie je věda zabývající se čísly. Vnímá je jako veličiny s určitým charakterem, přisuzuje jim konkrétní vlastnosti. Kromě jednotlivých číslic ale bere do úvahy také nejrůznější číselné kombinace. Pojďme si představit tu, která budí zájem i obavy.

Řeč je o čísle 666, které bývá chápáno i vysvětlováno různým způsobem. Ať už numerologii věříte nebo ne, pravdou zůstává, že se leckdo této trojici cíleně vyhýbá. A nejde pouze o jednotlivce; i světové firmy nechtějí mít se třemi šestkami nic moc společného. Nevěříte? Pak čtěte dál…

Odkud pramení obavy

"Číslo šelmy", 666, je původně zmíněno v Bibli, kde doslova stojí: "A nutí všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch, aby nemohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména. To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest."         

Jak tomu ale porozumět?

Odkaz totiž byl - a je - chápán mnoha způsoby. Šelmou mohl být označen Antikrist, což je v křesťanství člověk nebo bytost nepřátelská Ježíši Kristovi, tedy i Bohu a jeho následovníkům.

Jiní poukazují na Nerona, šíleného římského císaře a násilníka. K číslu 666 totiž dojdeme sečtením znaků Neronova pohebrejštěného jména, kdy každému písmenu odpovídalo určité konkrétní číslo.

666 může označovat i nesvatou trojici - ďábla, Antikrista (ďáblova syna) a falešného proroka nebo - dle některých historiků - také Římany, nutící křesťany k jiné víře.

Některé další teorie

Jiné interpretace textu dokonce uvažují o tom, že objektem zla může být i kreditní karta (jedna z amerických kreditek dokonce disponuje třemi šestkami na přední straně). 

Další teorie hovoří o tom, že při zadávání internetové elektronické adresy vyťukáváte vlastně několikrát denně do svého počítače zmíněný "ďábelský kód", protože podle prastarého učení (Kabaly) znamenají tato čísla právě onu známou kombinaci 666. 

Zajímavé spojitosti

Společnost Intel, výrobce počítačových procesorů, představil v roce 1999 Pentium III s rychlostí 666,666 MHz. Pro veřejnost ovšem byl výrobek označen jako 667, údajně kvůli zaokrouhlení. Na tom by asi nebylo nic divného, kdyby ovšem došlo ke stejné úpravě také u předchozích typů, které pokaždé končily dvěma šestkami.

  Své peklo si vymýšlíme sami. Normálně neexistuje. Vladimír Páral 666, žena.cz, citát

Zajímavé je, že například součet všech čísel hazardní hry ruleta (1 - 36), je také 666. I proto se občas ruleta označuje za ďáblův vynález. Náhoda?

Několika severoamerickými státy vede silnice, která až do roku 2003 nesla označení US 666. Odehrávalo se na ní abnormální množství dopravních nehod a lidé hlásili řadu podivných úkazů. Tvrdilo se, že je prokletá. Posledních několik let je silnice přejmenována na US 491 a situace se uklidnila.

Co říci na závěr?

Snad jen to, že je pouze na nás samotných, jak se k této (nebo jakékoli jiné) teorii postavíme. Protože na výběr máme vždycky, a jak známo, myšlenka je základem čehokoli. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama