reklama

Jak barvy ovlivňují náš život, zdraví a vztahy: Objevte colorterapii

Víte, že svět okolo nás je vlastně nebarevný, přestože se s barvami setkáváme na každém kroku? Samotná barva je totiž pouhá vlastnost světla, respektive tělesa (látky), z něhož světlo vychází. Barvy jsou tedy ve své podstatě rozličné formy bílého světla, které v sobě obsahuje všechny barvy duhy. Barevně jej vnímáme podle toho, jaké světelné spektrum je předmět schopen pohltit, a jaké naopak odráží.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Colorterapie je léčba vibracemi barev. Teorii takového léčení vypracovaly už prastaré národy a hojně své znalosti využívaly v léčitelské praxi. Barvy údajně dokážou ovlivnit naše emoce, soustředění, aktivitu, fyzické funkce nebo třeba vnímání teploty. 

Zajímavé je, že barvy nejenom vidíme, ale také cítíme; naše tělo na ně specifickým způsobem reaguje, ať už si je zrovna uvědomujeme, či nikoli. 

Dokázal to experiment, při kterém nevidomého člověka zavedli nejprve do modré místnosti, kde jeho tělesná teplota po relativně krátké době klesla. Pak ho přemístili do oranžového pokoje a teplota se mu zvýšila navzdory tomu, že v obou místnostech byla teplota úplně stejná. 

  Emoce jsou barvami duše; jsou velkolepé a neuvěřitelné. Když je necítíš, svět se stává mdlým a bezbarvým. William Paul Young, americký spisovatel barvy k citátu, žena.cz

Další zajímavostí je například to, že se nerodíme se schopností vidět barevně. Tu získáváme postupně a v přesně stanoveném pořadí.

Novorozenec zpočátku vnímá jen červenou, oranžovou, žlutou a zelenou barvu. Až následně se k nim přidává fialová, modrá a všechny ostatní. Vědci uvedený fakt vysvětlují odlišnou vlnovou délkou paprsků slunečního spektra.

Zajímá vás, jak na nás jednotlivé barvy konkrétně působí? Projděte naši grafiku a dozvíte se víc. :)

reklama
reklama
reklama