reklama

Velký karetní výklad na prosinec: Lvi budou rekapitulovat, Raci hledat rovnováhu

Je tu poslední měsíc roku 2022. Co v něm čeká jednotlivá znamení zvěrokruhu? Na co byste se podle tarotových karet měli připravit, čeho využít a čemu se raději vyhnout?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Prosinec bývá spojován se specifickou energií a nádechem jemného sentimentu. Je to v pořádku, jde přece o poslední měsíc v roce, který uzavírá celé uplynulé období. 

Prosinec je podle gregoriánského kalendáře dvanáctým a posledním měsícem v roce. V římském kalendáři býval označován jako měsíc desátý (proto se také v mnohých jazycích setkáváme s variantou "december", odvozenou od výrazu "decem" = deset).

Z prosincových pranostik

Z prosincových pranostik

  • Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok potom běží.
  • Prosinec naleje a leden zavěje.
  • Je-li v prosinci velká zima, bude v červnu velké teplo.
  • Není-li prosinec studený, bude příští rok hubený.
  • Svatý Mikuláš splachuje břehy.
  • Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
  • Při svatém Tomáši meluzína straší.
  • Svítí-li na Štědrý večer hvězdičky, ponesou vajíčka slepičky.
  • Zelené vánoce znamenají bílé Velikonoce

O původu českého názvu se můžeme pouze dohadovat. Jednou z možností je příbuznost se slovem "prosiněti" (= problesknouti), což naznačuje občasné problesknutí slunce mezi mračny na obloze. Jiné zdroje zase uvádějí, že název měsíce souvisí s výrazem siný (bledě modrý, namodralý) nebo i se slovem prase, protože jde o období častých zabijaček. Další možností je odvození od slova prosit, které by mohlo souviset s vánoční koledou.

Slunce putuje ve Střelci a 21. prosince krátce před 23. hodinou vstupuje do znamení Kozoroha. Je nejkratší den a nejdelší noc, nastává zimní slunovrat -  začíná astronomická zima. Úplněk v Blížencích nastává 8. prosince, novoluní v Kozorohu 23. prosince. Svatá Barbora slaví svátek 4., Mikuláš naděluje dětem dárky 5. Blíží se Vánoce - konec roku je na spadnutí.

Podle tradiční čínské medicíny je v prosinci nejvíce ohroženo tlusté střevo. Z fyzického hlediska tvoří zakončení trávicího systému a stará se o odvádění odpadu z těla. Z hlediska psychiky je tlusté střevo místem našeho podvědomí a vzpomínek na minulost. Tlustému střevu prospívá dostatečné množství vlákniny, vhodná je například rýže, rýžové otruby, oves nebo pohanka. Pro podporu peristaltiky lze vyzkoušet například indickou vlákninu - psyllium.

Jaký bude poslední měsíc v roce pro jednotlivá znamení zvěrokruhu, najdete v naší grafice.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama