reklama

Co ukrývají sny: Nahodilé fantazie, nebo vzkaz z nitra?

Sny fascinovaly lidstvo odpradávna. Snaha pochopit vzkazy, které ukrývají, je podobně stará jako historie samotného člověka a množství nejrůznějších interpretací snů a snových symbolů je nepřeberné. Má ale vůbec smysl přikládat jim hlubší význam?

Foto: iStock

Sen je v každém případě zážitek, o tom asi není třeba pochybovat. Snící se ocitá v úplně jiném světě, ale ve většině případů si svého snění není vůbec vědom. Prožívá vlastní snovou realitu, vnímá emoce, cítí vzrušení, smutek nebo touhu… Dostává se do situací - z pohledu bdělého člověka - někdy i poměrně kuriózních, nepravděpodobných nebo i nemožných.

Sny prý vycházejí z vnějších i vnitřních podnětů jedince; z nejrůznějších zážitků, vzpomínek, představ či tužeb spícího. Jde jistě o významnou psychologickou událost, která může mít (a většinou i má) nejrůznější interpretace. 

Sen jako fenomén

Existuje dokonce vědní obor, tzv. oneirologie, který se sněním jako takovým zabývá. Sny jsou zkrátka fenomén, o kterém toho ale stále nevíme dost. Otázkou zůstává, zda někdy vědět budeme, protože jde o velice individuální záležitost s nepřenositelnými pocity i pohledem.

V průměru sní prý člověk kolem osmi až deseti snů za noc. Většinu z nich bezprostředně po probuzení - nebo ještě během noci - zapomene. Výjimku tvoří sny, které se nám kdovíproč dostanou "pod kůži" a my se jich tak nějak přirozeně neumíme zbavit.

Sen jako komunikační prostředek

Možná i vy už jste někdy zažili "zvláštní" pocit ze svého snu. Dojem, že se vám vaše snění pokoušelo cosi poodhalit; že byste snad měli objevit souvislosti a najít vzkaz, který vaše noční dobrodružství ukrývá. A třeba jste právě na základě toho nutkavého pocitu sáhli po knize s názvem Snář.

Existuje milion a jeden způsob interpretace nočního snění, tisíce knížek se snovou symbolikou a desítky výkladů jednotlivých snových prvků. Mnozí z nás věří, že se prostřednictvím snů dokážou posunout v čase, a to na obě strany. Setkat se s budoucností nebo nahlédnout do minulosti, aby pochopili přítomnost.

  Orgasmus ve spánku není nic neobvyklého, zažít jej může každý. Bývá doprovázen silně pozitivními emocemi, většinou ale bez "viditelných" výsledků. Způsobuje je prý touha v reálném životě. k citátu, žena.cz

Sen jako předmět vědeckého zkoumání

S vědeckým výkladem snů to jako jeden z prvních myslel opravdu seriózně Sigmund Freud. Ve sbírce přednášek "Výklad snů" dopodrobna popisuje případy, kdy prostřednictvím analýzy snů vyléčil některé ze svých pacientů. Ať už se na freudovskou teorii díváme dnes jakkoli, faktem zůstává, že ve své době výrazněji upozornil na pudové chování a sexuální problematiku.

Na Freuda navázal Carl Gustav Jung, který teorii rozvinul a pojal podle svého. Pracoval s tzv. archetypy a v konečném důsledku mu freudovské pojetí psychoanalýzy, zaměřující se téměř výhradně na sexuální důvody, připadalo značně omezující.

O výkladu snů existuje spousta teorií. Mnohé tvrdí, že cokoli v sobě v reálném životě potlačíme, promítne se následně do nočního snění. Ve snech obecně prý často vyplouvá na povrch to, co v běžném životě vnitřně řešíme a nemůžeme "svobodně" projevit.

Sny jako okénko do budoucnosti i klíč k pochopení sebe sama

Samostatnou kapitolou jsou tzv. věštecké sny. Nemusí jít zrovna o předvídání světové katastrofy; může se vám zdát třeba o budoucí hádce rodičů nebo těhotenství vaší kamarádky. 

Pokud vás sny zajímají a rádi byste se jejich prostřednictvím přiblížili sami k sobě, zkuste si sny zapisovat. Útržkovitě, bodově, pocitově - jak vás napadne. Ale pravidelně a v podobném stylu.

Vrátíte-li se po čase ke svým poznámkám, možná v nich naleznete pomyslnou nit a souvislost s tím, co prožíváte. Mohou se stát důvodem k zamyšlení i klíčem k pochopení problémů v osobním životě.

Sny jsou mocné a jedinečné, nedají se bagatelizovat a rozhodně stojí přinejmenším za naši pozornost.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama