reklama

"Bolí to, ale tak se nám rodí nejlépe." Snímky ukazují představy Češek, jak porodit

Od 16. do 22. května probíhá světový týden respektu k porodu. Fotografie, na kterých jsou české ženy zachyceny tak, jak se jim rodí nejlépe – v kleče, ve vaně, v porodnici, i doma, ukazuje série snímků. Ke konci roku je hodlá vydat knižně český projekt Na porodu záleží.

Výzvu k zaslání snímků z vlastního porodu rozjel na začátku letošního roku česká kampaň Ať můžou. Prohlédnout grafiku
Výzvu k zaslání snímků z vlastního porodu rozjel na začátku letošního roku česká kampaň Ať můžou. | Foto: archiv Jana Vajshajtla

"Můj druhý porod probíhal v porodnici Havířov zcela přirozeně a do vody," popisuje jedna z mnoha českých žen, která se rozhodla zveřejnit fotografie ze svého porodu. Výzvu k zaslání snímku z vlastního porodu zveřejnil na začátku letošního roku český projekt Na porodu záleží, který se chystá ke konci roku vydat knihu fotografií z českých porodů. Financuje jej a realizuje Nadační fond Propolis Lilie Khousnoutdinové, který vznikl na podporu ženských charitativních a osvětových iniciativ. 

Publikací chce upozornit na intimitu a sílu takového životního okamžiku a na to, jak je důležité, aby se změnila legislativa a porodní asistentky mohly v tuzemsku vykonávat svou práci svobodně a autonomně. 

Upozorňuje také na výhody kontinuální péče, v současné době služby porodních asistentek směrem k ženám v době těhotenství, při porodu a během šestinedělí, až na výjimky, nejsou hrazené zdravotními pojišťovnami a stát uznává jen porodní asistentky zaměstnané v konkrétní porodnici.

Pokud si chce rodička k porodu přivést vlastní, externí asistentku, nemusí jí to dané zdravotnické zařízení tolerovat. Největší mezeru lze vnímat v tom, že poporodní návštěvy asistentek v šestinedělí si ženy musí platit samy.

Podívejte se do galerie na realistické fotografie z českých porodů. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama