reklama

Foto: Operace trvají i 15 hodin. Dvojčata, která jsou k sobě srostlá, žila i v Česku

Podle statistických údajů jedna siamská dvojčata obvykle připadají přibližně na 50 tisíc porodů. Jen malé procento z nich přichází na svět živých a polovina z nich umírá jen několik hodin po porodu. V pondělí proběhla v Saúdské Arábii jedna z nejtěžších operací, vedoucí k oddělení siamských dvojčat.

Prohlédnout grafiku
Foto: Profimedia.cz

Siamská dvojčata jsou dvojčata, která jsou srostlá ve stejných partiích těla. Často je to v oblasti hrudníku nebo břicha, ale existují další případy sourozenců, kteří jsou k sobě nadosmrti připoutáni hlavami nebo zády.

V pondělí 16. května lékaři v Saúdské Arábii při patnáctihodinové operaci oddělili siamská dvojčata z Jemenu. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se zákroku zúčastnilo 24 specialistů. Chlapečci Júsuf a Jasín, jimž je 19 měsíců, sdíleli několik orgánů. Zákrok byl rozdělen do čtyř fází a SPA ho označila za jeden z nejtěžších v případě siamských dvojčat. Loni v červenci provedli v Saúdské Arábii 50. úspěšné oddělení siamských dvojčat.

Ačkoliv se dvojčata k sobě určitou partií srostlá historicky vyskytla již dříve, název je odvozen od "siamských bratrů" Enga a Čanga Bunkerových původem ze Siamu v dnešním Thajsku, kteří měli původně být v roce 1829 operativně odděleni. Za tímto účelem se proto vydali do Evropy, k zákroku však nedošlo, jelikož ho lékaři vyhodnotili jako velmi riskantní.

Jaká siamská dvojčata se v historii lidstva narodila a jaký byl jejich osud? 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama