reklama

Když letectví přestalo být mužskou věcí. Den, kdy první žena obletěla vrtulníkem svět

Před 25 lety, 15. srpna 1997, si šestapadesátiletá pilotka Jennifer Murrayová splnila svůj celoživotní sen a stala se první ženou na světě, která obletěla v malém vrtulníku svět. Právě v tento den přistála zpět ve své rodné Británii poté, co se jí při 97 dní dlouhém letu podařilo přeletět celkem 26 zemí. Které další ženy se staly průkopnicemi v letectví?

Jennifer Murrayová Prohlédnout grafiku
Jennifer Murrayová | Foto: Profimedia.cz

Legendární let zahájila 10. května 1997 v Denhamu nedaleko Londýna, kde nasedla spolu s doprovodným pilotem Quentinem Smithem do svého skromného stroje Robinson 44, který pojmenovala podle postavičky z kreslených grotesek - tasmánského čertíka - Taz. Před sebou měla závratných 48 tisíc kilometrů. Letěla přes Evropu na Blízký východ, přes Indii, jihozápadní Asii a Tchaj-wan až do Hongkongu. A odtud dál do Japonska a podél ruského pobřeží Beringovou úžinou do Severní Ameriky a přes Grónsko a Island zpátky do Británie.

V září 2000 se Murrayová stala první ženou, která obletěla svět ve vrtulníku bez autopilota, a v roce 2007 přistála jako první žena s vrtulníkem na severním a jižním pólu.

Jaké další ženy se zapsaly do historie letectví ve světě i u nás? Podívejte se do galerie.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama