reklama

Držela drastické diety a manželství byl pro ni žalář. Život a smrt císařovny Sisi

Alžběta Bavorská alias Sisi je i více než 120 let po své smrti stále populární postavou. Vznikají o ní nové seriály i snímky, které se snaží mimo jiné vymezit vůči romantické filmové trilogii s Romy Schneiderovou z 50. let. Víte, proč se nesprávně začala psát její přezdívka s dvěma "es", jakým způsobem pečovala o své vlasy a proč nechtěla v pozdějším věku fotografovat? Podívejte se do galerie.

Dobové vyobrazení bavorské princezny z rodu Wittelsbachů Alžběty Bavorské  (*1837 až +1898), lidově známé jako "Sissi". Prohlédnout grafiku
Dobové vyobrazení bavorské princezny z rodu Wittelsbachů Alžběty Bavorské (*1837 až +1898), lidově známé jako "Sissi". | Foto: Aktuálně.cz / Franz Xaver Winterhalter / Wikipedia / Public domain

Po úspěchu seriálu Koruna uvede streamovací služba Netflix další dílo z prostředí panovnického dvora. Tentokrát však sáhla hlouběji do historie a zfilmovala osudy rakouské císařovny Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Diváci se můžou na šestidílný seriál těšit letos v září. 

"Ústředním motivem bude velký milostný příběh Alžběty a Františka," uvedl Netflix. Císařovnu série zobrazí jako "mladou ženu, která předběhla svou dobu a vzpírala se přísným pravidlům 19. století a panovnického dvora".

Život rakouské císařovny, české a uherské královny Alžběty filmaři zpracovali hned několikrát. Nejznámější je trilogie Sissi režiséra Ernsta Marischky, v níž hlavní role ztvárnili Romy Schneiderová a Karlheinz Böhm. Právě podle těchto filmů se ujalo chybné psaní Alžbětiny přezdívky s dvěma "s". 

Sisi neodpovídá postavě Romy Schneiderové

Proti trilogii se v současné době vymezuje německá režisérka Frauke Finsterwalderová, která připravuje nový celovečerní film Sisi a já. "Staré Marischkovy filmy mají jistě své opodstatnění jako artefakt z 50. let, ve kterém šlo o zobrazení krásného, ​​ideálního světa," prohlásila v rozhovoru pro rakouský filmový institut. "Skutečná Sisi ale neodpovídá představě císařovny, kterou ztvárnila Romy Schneiderová." 

Na webu České televize se píše, že Finsterwalderová hodlá reflektovat císařovnino stáří a inspiruje se paměťmi její dvorní dámy Irmy Sztárayové, která Sisi doprovázela na sklonku jejího života.

Druhý celovečerní rakouský snímek Korzet v režii Marie Kreutzerové z letošního roku zase šlechtičnu sleduje kolem čtyřicátého roku věku, kdy na ni doléhá stárnutí. 

Jak dobře znáte populární panovnici? Podívejte se do galerie. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama