reklama

Držela drastické diety a manželství byl pro ni žalář. Život a smrt císařovny Sisi

Alžběta Bavorská alias Sisi je i více než 120 let po své smrti stále populární postavou. Vznikají o ní nové snímky a seriály, které se snaží mimo jiné vymezit vůči romantické filmové trilogii s Romy Schneiderovou z 50. let. Víte, proč se nesprávně začala psát její přezdívka s dvěma "es", jakým způsobem pečovala o své vlasy a proč nechtěla v pozdějším věku fotografovat? Podívejte se do galerie.

Dobové vyobrazení bavorské princezny. Prohlédnout grafiku
Dobové vyobrazení bavorské princezny. | Foto: Aktuálně.cz / Franz Xaver Winterhalter / Wikipedia / Public domain

Netradiční zpodobnění císařovny Sissi jako rebelující panovnice, která se rozhodla vzít osud do vlastních rukou, představuje nový rakouský film Korzet. V kinech má právě premiéru a šlechtičnu sleduje kolem čtyřicátého roku věku, kdy na ni doléhá stárnutí. 

Sissi v podání Vicky Kriepsové je spoutaná svým postavením i nevybíravou kritikou okolí. Chce si zachovat mladistvý vzhled, a tak uzavírá své tělo do stále pevnějšího korzetu. 

Život rakouské císařovny, české a uherské královny Alžběty filmaři zpracovali hned několikrát. Nejznámější je trilogie Sissi režiséra Ernsta Marischky, v níž hlavní role ztvárnili Romy Schneiderová a Karlheinz Böhm. Právě podle těchto filmů se ujalo chybné psaní Alžbětiny přezdívky s dvěma "s". 

Sisi neodpovídá postavě Romy Schneiderové

Proti trilogii se vymezuje také německá režisérka Frauke Finsterwalderová, která připravuje nový celovečerní film Sisi a já. "Staré Marischkovy filmy mají jistě své opodstatnění jako artefakt z 50. let, ve kterém šlo o zobrazení krásného, ​​ideálního světa," prohlásila v rozhovoru pro rakouský filmový institut. "Skutečná Sisi ale neodpovídá představě císařovny, kterou ztvárnila Romy Schneiderová." 

Na webu České televize se píše, že Finsterwalderová hodlá reflektovat císařovnino stáří a inspiruje se paměťmi její dvorní dámy Irmy Sztárayové, která Sisi doprovázela na sklonku jejího života.

Také streamovací služba Netflix nedávno zfilmovala osudy rakouské panovnice, a to v seriálu Císařovna. 

Jak dobře znáte populární panovnici? Podívejte se do galerie. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama