reklama

Ženský fotbal je podřadný, myslí si mužští fanoušci. Britská studie odkryla realitu

Mužští fotbaloví fanoušci mají vůči ženám ve sportu "vysoce sexistický a misogynní postoj", ukazují výsledky nové britské studie. Někteří jedinci se dokonce domnívají, že by se ženy neměly ve sportu objevovat vůbec.

Podle některých respondentů je ženský sport méněcenný.
Podle některých respondentů je ženský sport méněcenný. | Foto: iStock

Britská Durhamská univerzita ve spolupráci s univerzitou v Leicesteru a University of South Australia zkoumala postoj téměř dva tisíce mužských fanoušků k ženskému sportu. Z výsledků studie vyplynulo, že přestože někteří respondenti ženský sport podporovali, častěji se objevovaly nepřátelské a sexistické postoje.

"Jedná se o první studii zkoumající názory britských fotbalových fanoušků na ženský sport, který se čím dál častěji objevuje v médiích," řekla vedoucí studie a profesorka na katedře tělovýchovy Durhamské univerzity Stacey Popeová. Ta se svými kolegy předpokládá, že názory dotazovaných reflektují nárůst článků a reportáží v médiích zejména od olympijských her v Londýně v roce 2012 a Mistrovství světa ve fotbale žen v roce 2015.

Výzkumný tým oslovil celkem 1 950 mužů na 150 britských online fórech a na základě jejich odpovědí na otevřené otázky vytvořil tři kategorie: první skupinu tvořili muži s pokrokovými názory, členové druhého uskupení byli otevřeně misogynní a třetí skupina se vyznačovala skrytými předsudky vůči ženám.

Muži v první skupině silně podporovali rovnocenné mediální pokrytí ženského a mužského sportu. Mnozí z nich vnímali jako pozitivní obrat v míře informování o ženském sportu Mistrovství světa ve fotbale žen v roce 2015. Jedinci, kteří otevřeně prezentovali předsudky vůči ženám, naopak ženský sport považovali za podřadný tomu mužskému, zejména ve spojitosti s fotbalem.

Někteří z nich dokonce navrhovali, aby se ženy ve sportu neobjevovaly vůbec, a pokud ano, tak jen v "ženských" disciplínách jako atletika. Třetí skupina fanoušků na veřejnosti zastávala pokrokové postoje, ve skutečnosti tomu ale bylo jinak - jejich názory se variovaly podle sociální situace, v níž se zrovna nacházeli, či jedinců, jichž se týkaly.

"Naše studie ukazuje, že i když se postoje vůči ženám ve sportu do jisté míry mění k lepšímu, misogynie je v naší společnosti stále rozšířená," upozornila Popeová, kterou doplnil spoluautor studie a profesor sociologie na Univerzitě v Leicesteru John Williams: "I když muži podporují, aby se o ženském sportu v médiích psalo, někteří z nich stále vnímají fotbal jako arénu pro 'vytváření mužství'."

Mohlo by vás zajímat: Mara Gómezová: První transgender fotbalistka debutovala v argentinské fotbalové lize (9. 12. 2020)

Mara Gómezová: První transgender fotbalistka debutovala v argentinské fotbalové lize | Video: Associated Press

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama