reklama

Finská premiérka ukázala výstřih bez podprsenky, strhla vlnu kritiky i podpory

Finská premiérka Sanna Marinová se nechala vyfotit v tmavém saku s výrazným náhrdelníkem. Rozruch způsobil její hluboký výstřih a to, že pod sakem nemá podprsenku. "Úkolem premiérky vlády je, aby působila jako vůdkyně, ne jako modelka," znějí komentáře. Její podporovatelé založili novou vlnu na sociálních sítích.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

V saku s hlubokým výstřihem a výrazným šperkem se nechala vyfotit do místního časopisu finská premiérka Sanna Marinová. Její fotografie způsobila rozruch a rozdělila finskou společnost. Zatímco podle některých se zachovala premiérka neprofesionálně, podle jiných takto ukazuje svůj půvab, sílu a nezávislost.  

Čtyřiatřicetiletá finská premiérka Sanna Marinová poskytla rozhovor místnímu módnímu časopisu Trendi, v rámci kterého se nechala vyfotit v tmavém saku s náhrdelníkem finské značky. Rozruch způsobil její hluboký výstřih a také to, že indikuje, že pod sakem nemá podprsenku.

"Úkolem premiérky vlády je, aby působila jako vůdkyně, ne jako modelka," zněl jeden z mnoha kritických názorů pod touto fotkou na Instagramu. "Krásná žena a krásný šperk, nicméně by bylo lepší, kdybychom jej neviděli v odhaleném výstřihu," zaznělo zase na Facebooku, přičemž se na sociálních sítích objevily také ostřejší kritiky, podle kterých nemá premiérka asi nic lepšího na práci. 

Na podporu Marinové se na sociálních sítích začaly okamžitě objevovat fotky s hashtagem #imwithsanna, na kterých se uživatelé fotí s výstřihem a odhaleným hrudníkem. Do iniciativy se připojily nejen ženy, ale také muži a společně s dalšími finskými médii takto nejmladší premiérce na světě vyjadřují obdiv za její krásu, sílu a nezávislost.

Debata kolem fotografie premiérky začala také upozorňovat na to, že muži-politici za svůj vzhled a z něj plynoucí neprofesionalitu nejsou kritizovaní takto přísně. Jako příklad se zmiňuje bývalý finský prezident Urho Kekkonen, který se v sedmdesátých letech namísto v klasickém obleku nechal vyfotit v lesklé bundě nebo bývalý prezident a jeden ze zakladatelů samotného Finska Carl Gustaf Mannerheim, který se zase nechal zvěčnit nahý na koni, a za zmínku stojí také do půl těla svlečený ruský prezident Vladimir Putin.

V rozhovoru pro zmíněný časopis premiérka navíc mluví o tom, že stále nosí stejný účes a oblečení právě z toho důvodu, aby se mohla soustředit více na svou práci než na svůj vzhled. Podle profesorky Any Koivunenové z genderových studií místní Tamperské univerzity debata kolem fotografie tak poukazuje na nerovnost mezi muži a ženami. 

Podívejte se do naší galerie na ty, kteří premiérku podporují a stojí za tvrzením, že profesionalitu neurčuje hloubka výstřihu. 

reklama
reklama