reklama
  • Wiki
  • Filmová pohádka O pokladech

Televizní pohádka O pokladech, kterou režíroval Vít Karas, měla svou televizní premiéru 30. prosince 2012. V předchozím roce zabodovala pohádka Micimutr od stejného režiséra, Česká televize tehdy svou premiérovou novinkou, na kterou se dívalo více než 2,2 milionů diváků, překonala sledovanost osvědčených klasických filmových pohádek z komerčních televizí (např. Tři oříšky pro Popelku). Česká televize se snaží svou vlastní pohádkovou tvorbou potěšit také děti z dětských domovů, proto jim promítla novou pohádku ještě před televizní premiérou v multiplexech v Praze, Brně a Ostravě.
Autorkou scénáře je známá spisovatelka Irena Dousková. „Svět pohádkových postav Ireny Douskové není nikdy černobílý. Její hrdinové mají své slabosti jako skuteční lidé, dělají podobné chyby, a také za ně platí. O to jsou nám bližší a o to více můžeme prožívat jejich příběh, zvláště když ani v těch nejdramatičtějších situacích nechybí humor a nadsázka,“ uvedla dramaturgyně Barbara Johnsonová.
Přednostmi pohádky O pokladech jsou záběry kamerou v nádherných exteriérech a interiérech kameramana Pavla Berkoviče, kostýmy Jarmily Konečné, hudba Čechomoru a Ondřeje Brouska.

Děj pohádky

Pohádka začíná v městečku, v němž probíhají přípravy na divadelní představení. Hra O pokladu vypráví místní pověst o obrovském bohatství skrytém hluboko v zemi. Mnozí ho touží najít, ale kdo se pro něj vypraví, už se nikdy nevrátí. V představení hrají dvě sestry, Kačenka a Barborka, vedle nich vystupuje ještě muzikant Jakub, který žárlí na svou milou Barborku. Téma hry zaujme i lakomého zámeckého pána Bořivoje Hájka z Hájku, s nímž přijíždí také jeho bratr Ignác, výstřední vynálezce a badatel. Tři strašidelní strážci pokladů v podzemí si z dlouhé chvíle zahrají s osudy lidí, jen tak - kvůli sázce, čímž rozlítí svého Vládce. Řada nešťastných i komických nedorozumění vyvrcholí nebezpečnou výpravou tří hledačů pokladů: Barborky, jejího milého Jakuba a pana Bořivoje. Na své cestě musí každý z nich překonat jiné překážky.

Herecké obsazení pohádky O pokladech

Režisér Vít Karas rád do svých filmů obsazuje známé herecké celebrity, a to i do vedlejších rolí, takže i v pohádce O pokladech se objevila řada známých tváří. Do hlavní role, dívky Barborky, byla jako poslední a na poslední chvíli obsazená brněnská herečka Jana Pidrmanová místo původně domlouvané Terezy Voříškové. Strážce pokladu si zahráli Jan Budař, Pavel Liška a Josef Polášek, jejich Vládcem se stal Karel Heřmánek. Kromě již zmiňovaných herců se ve filmu objeví Markéta Frösslová a Adama Kraus v jeho první filmové roli. Dvojici bratrů ze zámku představují David Švehlík, což je hlavní padouch pohádky, a Vojta Dyk, který hraje potřeštěného a trochu vyšinutého vynálezce. V epizodních rolích diváci uvidí Tomáše Töpfera, Petra Vargu, Jana Vondráčka, Otmara Brancuzského, Jirku Ployhara a další.

Místa natáčení

Velká výpravná televizní pohádka o složité cestě za pokladem se natáčela na mnoha zajímavých místech v Čechách i na Moravě. Příběh začíná v Kutné Hoře, městečku, kde žijí hlavní hrdinové. V jedné dlouhé scéně utíká Barborka ze zámku přes celé město domů. Dalšími kulisami příběhu se staly exteriéry a interiéry zámků Lysice, Boskovice, kláštera v Doksanech u Prahy, vítězný oblouk (Reistna) nad obcí Valtice, zámecké parky na Konopišti, Sychrově, Hrubé Skále nebo palác arcibiskupa pražského a šlechtického rodu Colloredo-Mansfeld u Karlova mostu, natáčelo se i v Praze na Hradčanech.
Podstatná část filmu se odehrává v přírodě. Filmaři si vybrali Mumlavské vodopády v Krkonoších, jeden z nejvodnatějších vodopádů u nás, kde voda padá přes desetimetrové skalní bloky a vytváří tak úžasnou podívanou. Další lokalitou, do které je děj umístěn, jsou Koněpruské jeskyně - tam totiž pro potřeby pohádky vzniklo podzemní království, v němž žijí strážci pokladu.

Poselství pohádky

Jaké poselství by měla pohádka O pokladech přinést? „Bylo by dobré, kdyby diváky upozornila na skutečnost, že poklad nemusí být zrovna to, co se na první pohled blýská. Může se totiž jednat o něco daleko obyčejnějšího, samozřejmějšího a námi přehlíženého. Kolikrát ani nemusíme chodit světa kraj, stačí se jen pořádně rozhlédnout kolem sebe. Hlavně je také důležité vědět, že si cestu ke svému pokladu musí najít a prošlapat každý sám,“ říká režisér Vít Karas.

Související články

reklama
reklama
reklama