reklama

Jako teenagerka přežila holokaust. V 97 letech kraluje TikToku, mladým líčí hrůzy

Sociální sítě už dávno nejsou pouze pro náctileté. Sedmadevadesátiletá dáma Lily Ebertová dosáhla na oblíbené platformě mladých jednoho milionu sledujících. Na svém profilu vypráví prostřednictvím krátkých videí svůj příběh z Osvětimi, snaží se tak informovat mladou komunitu o těžké době. 

Foto: Shutterstock

Sláva sedmadevadesátileté dámy začala fotkou na Twitteru. Tehdy sedmnáctiletý pravnuk Lily Ebertové přidal na sociální síť fotografii bankovky, kterou po osvobození věnoval americký voják jeho prababičce, to ovšem netušil, že se jeho prababička stane časem virální. 

Spolu s pěti členy rodiny byla Lily Ebertová v červenci 1944 deportována z Maďarska a převezena do Osvětimi. Její matka, bratr i nejstarší sestra byli okamžitě zabiti v plynové komoře, Ebertová a další dvě sestry strávily v Osvětimi čtyři měsíce. Hrůzy nacistického tábora všechny tři přežily a po osvobození Američany jim byl ve Švýcarsku udělen azyl. V roce 1967 Ebertová emigrovala do Velké Británie a usadila se v Londýně. 

Původně chtěl pravnuk Ebertové, sedmnáctiletý Dov Forman, pouze vystopovat rodinu židovského amerického vojáka, který dal v roce 1945 jeho prababičce bankovku s nápisem "Hodně štěstí". Následně přišel s myšlenkou vytvořit účet na TikToku, aby o svém přežití v Osvětimi mohla jeho prababička informovat mladou komunitu. "Moje generace je často poučována o nebezpečí na sociálních médiích, já ale věřím, že jejich pozitivní potenciál je často přehlížen," řekl Forman pro inews

Od té doby společně přidávají videa na TikTok, kde hrdinka Ebertová líčí hrůzy, kterým čelila jako teenagerka. Vypráví i o svém dětství v Maďarsku a odpovídá na otázky, které jí pokládají sledující. Ebertová je přesvědčená, že její svědectví je neocenitelnou součástí vzdělávání mladé komunity. "Před několika měsíci ani nevěděla, co je TikTok. Je neuvěřitelné, že náš účet dosáhl milionu sledujících," odpověděl Forman pro inews

Nejsledovanější video má 20,2 milionu zhlédnutí. Důchodkyně na něm ukazuje číslo, které jí bylo při pobytu v Osvětimi vytetováno na paži. Vysvětlila, že v Osvětimi lidé už "nebyli lidmi" a dozorci vězňům neříkali jménem, ale daným číslem.

"Natáčet videa mě baví. Považuji to za velmi důležité a jsem hrdá na práci, kterou děláme. Ani po osvobození jsem si nemyslela, že budu mít děti (natož 34 pravnoučat), ráda ukazuji i své rodinné okamžiky," odpověděla Ebertová pro The JC. Úspěch na TikToku ale dvojici nestačil a společně vydávají knihu. Vyprávění o přežití holokaustu a následném vybudování nového života v Británii s názvem Lily’s Promise vyjde v září.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama