reklama

Dopis Jiřího Paroubka prezidentovi, 31. 1. 2008

Je to nehodné prezidenta

Jiří Paroubek na chodbě Městského soudu Praha.
Jiří Paroubek na chodbě Městského soudu Praha. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vážený pane prezidente,
 
obracím se na Vás v krátké době již podruhé s otevřenou výzvou k tomu, abyste přijal nabídku svého protikandidáta na post prezidenta, profesora Jana Švejnara, ke standardnímu televiznímu duelu. Po zralé úvaze tak činím opět proto, neboť mne zaskočily informace, že jste odmítl nabídku veřejnoprávní České televize ke standardnímu televiznímu duelu.

Naposledy jsem se s takovým postojem setkal nedávno, při čtení denního tisku, kde byla informace, že podobně jako Vy se zachoval oficiální kandidát na prezidenta Dmitrij Medveděv, který je oficiálním kandidátem stávající hlavy státu Vladimira Putina. Ten zcela jistě vzhledem ke zvláštním okolnostem a podmínkám ruské demokracie nepovažuje podobnou debatu za nutnou. Nejsem si však zcela jist, zda je takový postoj hodný člověka, který se uchází o prezidentský post v zemi, která má odlišné kořeny a tradice demokracie, než Rusko.
 
Vážený pane prezidente, předpokládám, že jedním z Vašich argumentů, proč odmítáte diskusi se svým protikandidátem profesorem Švejnarem, bude odkaz na právě uskutečněnou návštěvu Senátorského klubu ČSSD za účasti médií.
Oba však jako zkušení politici víme, že se nejednalo o klasickou televizní debatu řízenou profesionálním moderátorem, při které by oba kandidáti mohli na sebe reagovat a případně vést polemiku, na což jste si, koneckonců, sám během návštěvy stěžoval. A jak je podle reakcí médií zřejmé, i ona sama konstatovala, že tento formát debaty byl nedostatečný a na zásadní otázky na oba kandidáty nezbyl prostor.
 
Vážený pane prezidente, sám s oblibou používáte obrat vůči svým oponentům, které nazýváte "hluchými a slepými." Nebuďte proto hluchý a slepý vůči skutečnosti, že debatu si přeje drtivá většina veřejnosti a že návštěva klubu senátorů ČSSD nemůže veřejnost ani média v tomto směru, jak je z jejich reakcí zřejmé, uspokojit.

Nechci a nebudu hodnotit přístup ČT, která se podle mých informací snaží bezúspěšně již několik měsíců poskytnout Vám prostor k vyjádření v pravidelném diskusním pořadu "Otázky Václava Moravce". Možná by bylo fér říci veřejnosti na rovinu důvody, proč akceptujete nabídku konkurenčních televizí a nikoliv právě veřejnoprávní ČT. Máte snad, vážený pane prezidente, pochybnosti o objektivnosti ČT či moderátora Václava Moravce? Nebo jako prezident využíváte svého postavení k diktování si podmínek, za jakých poskytnete televizím rozhovor, které soukromé televizní stanice akceptovaly a ČT nikoliv? Formáty pořadů s Vaší účastí, kterých byla veřejnost v poslední době svědky a kde nebyl přítomen Váš oponent, dávají tušit, že tomu tak opravdu je.
 
Vážený pane prezidente,
 
podobný postoj jako Vy vůči profesoru Švejnarovi zaujal vůči mojí osobě, coby šéfovi nejsilnější opoziční strany, i Váš stranický kolega premiér Mirek Topolánek. Jsem přesvědčen, že jste jiný formát politika, než je on a že Vaše důvody jsou od těch jeho odlišné. Jsem totiž přesvědčen, že na rozdíl od něj se přímé konfrontace názorů neobáváte a že máte české veřejnosti co říci.
 
S pozdravem
 
Ing. Jiří Paroubek

 

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama