reklama

Mami, já chci psa! Co dělat, když dítě touží po mazlíčkovi, ale vy jste zásadně proti

Potká to každého, kdo má ratolest, ale nevlastní zvíře. Syn nebo dcera zatouží po chlupáčovi, kterého slibují venčit. Rodiče však vědí, že by péči o další živou bytost už nezvládli. Co dělat, když výmluva na alergii na chlupy nebo příliš malý byt nepomáhá?

Foto: iStock

Pes je sice nejlepší kamarád člověka, ale také obrovská zodpovědnost. Dospělý si ji většinou uvědomuje, díte už méně. Je na rodičích zvážit, zda takovou radost i zátěž rodina zvládne. 

Velkou výhodou, proč dítěti pořídit zvíře, je proces učení. Ratolest se naučí starat se o živou bytost, upřednostňovat její momentální potřeby nad svými, milovat ji. Pochopit, že mít doma psa znamená nejen procházky, mazlení a aport míčku, ale také úklid exkrementů, stříhání drápků, návštěvu veterináře, výchovu a hlavně venčení za jakéhokoliv počasí. Tyto všechny úkoly potomek musí dělat a pořád mít rád svého čtyřnohého kamaráda, navzdory tomu, že pečovat o něj se mu ne vždy hodí.

Oboustranná výhoda

Nejste si jisti, že dítě pravidelnou péči o psa zvládne, nebo je vám jasné, že to nepůjde vůbec? Domluvte se s útulkem a choďte tam s ratolestí psy venčit. Pomůžete někomu, kdo to opravdu potřebuje, a dítě si buduje vztah k zvířatům a rozvíjí svůj soucit a ochotu pomáhat a být přínosem. Navíc to bude společná rodinná aktivita, která se může stát příjemným a důležitým rituálem.

Vyhledejte útulek spíš rodinného typu, menší, který dítě nevyděsí. Vidět totiž pohromadě desítky zavřených zvířat, která mohou štěkat, kňučet a dělat smutné psí oči, není vždycky povzbudivé.

Školní sbírka

Naučte dítě, že milovaným zvířatům může pomáhat i jinak, než že si jedno odnese domů. Domluvte se s třídním učitelem a pomozte ratolesti udělat ve škole sbírku, jejíž obnos poputuje na granule, konzervy, hračky či deky pro opuštěné psy. Starší děti mohou útulkům nabídnout pomoc třeba s vedením sociálních sítí, designem a podobně.

Pomoc sousedům

Můžete psa pohlídat kamarádům, kteří pojedou na dovolenou. Nebo ratolest propojit se sousedkou, která má problémy s chůzí a její Žeryk by uvítal delší procházky i hraní si s míčkem. Fantazii se meze nekladou. Když váš potomek uvidí, jak je péče o zvíře náročná, dost možná si své přání rozmyslí. Nebo naopak. Vy se do mazlíčka zamilujete a zjistíte, že byste péči společnými silami zvládli.

Video: Ve vedru čekají i dvě hodiny. "Vyplatí se mi to," říkají návštěvníci Primarku | Video: Kristýna Pružinová
reklama
reklama
reklama