reklama

Děti - snadná kořist tamilských rebelů

Batticaloa - Děti, které přišly loni při tsunami o své rodiče, jsou na Srí Lance ohrožené hned dvojnásobě: Kromě nástrah života bez rodiny na ně číhá nebezpečí v podobě únosů k tamilské armádě.

Občanská válka mezi většinovými, buddhismus vyznávajícími Sinhálci (tvoří zhruba 74 procent populace) a hinduistickými Tamily (kterých je podle vládních zdrojů 18 procent) si za posledních dvaadvacet let vyžádala přes 64 tisíc obětí.

Nejméně jeden milion lidí před konfliktem utekl, přišel o své domovy. A mnohé rodiny přišly o své syny i dcery - do svých oddílů je naverbovala povstalecká organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE).

"Děti, které osiřely, jsou pro ně dnes snadným cílem," připouští terénní pracovník Nadarajah Devakumar z východosrílanského města Batticaloa, někdejší bašty Tygrů.

Dětský fond OSN Unicef před časem vydal zprávu, podle níž se LTTE podařilo od 26. prosince naverbovat do svých oddílů nejméně čtyřicet dětí.

"Máme čtyřicet ověřených případů, což je znepokojivé," uvedl pro BBC mluvčí Unicef Martin Dawyes. "Zástupcům rebelů jsme si stěžovali ohledně třicítky případů. Povstalci však dosud neodpověděli," dodal.

Unicef se v oblasti snaží s Tygri vycházet. "Jsme apolitická organizace; přinejmenším se nám podařilo vysvětlit jim, že nejednáme ve jménu vlády v Colombu," říká vedoucí pobočky Unicef v Batticaloa Christina de Bruinová. "Už vědí, že nám jde jen o dodržování práv dětí. Někdy vyhoví, někdy ne."

Úzkostlivě se přitom snaží neříci o LTTE nic špatného - stejně jako většina místních. "Nikdo tu přesně neví, kdo všechno pro Tygry pracuje. Na druhou stranu - všichni znají rodiny, jimž se LTTE pomstila právě únosem dětí a jejich rekrutováním k armádě. Proto radši lidé mlčí," soudí terénní pracovník.

Michael Arulananathan, který v oblasti pracuje jako koordinátor pomoci pro Českou katolickou charitu, však soudí, že celá věc s únosy není tak jednoznačná.

"Někdy jde možná o únosy, jindy o dobrovolné útěky dětí k LTTE. Tygři jim zaopatří dobré ošacení, vzdělání, pocit rodiny, pocit vlastní důležitosti. A to je pro dítě, otřesené ztrátou rodiny, velmi lákavá nabídka," říká Arulananathan.

Podobně hovoří i zástupci rebelů, kteří usilují o vytvoření samostatného státu Tamilů na severu a východě ostrova: Aktivní rekrutování dětí popírají. Nezletilí, kteří se k jejich jednotkám připojují, tak mají činit právě kvůli chudobě či pocitu osamění.

Pravdou však zůstává, že za poslední tři roky vojska LTTE posílilo - podle odhadů Unicef - přes tři a půl tisíce dětí.#reklama

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama