reklama

Zapomenuté krásky. Unikátní snímky žen z roku 1900. Jeden z nich je výjimečný

Jak v roce 1900 vypadaly a jak se oblékaly ženy v Rakousku-Uhersku, ale také třeba v ruském Archangelsku, v Betlémě nebo třeba v Severní Americe a v Africe? Vyprávějí o tom unikátní barevné portrétní fotografie, které jsou uloženy ve sbírkách knihovny amerického Kongresu. Vznikly tak trochu mimochodem, jejich autoři se totiž specializovali především na pohlednice.

Dávné krásky. Portréty žen z celého světa vyfotografované kolem roku 1900 Prohlédnout grafiku
Dávné krásky. Portréty žen z celého světa vyfotografované kolem roku 1900 | Foto: Library of Congress, Prints & Photographs Division

Ve sbírce takzvaných fotochromových tisků je několik tisíc velmi unikátních fotografií z celého světa. Byly pořízeny v období mezi lety 1890 a 1910 a výjimečné jsou třeba už jen v tom, že jsou barevné. V té době se totiž fotografovalo černobíle, pomocí velkých a těžce přenosných přístrojů. Jenže fotochromové tisky obvykle sloužily jako pohlednice a u těch byly barvy potřebné. Proto se kolorovaly ručně.

Mezi několika tisíci snímky nejrůznějších turistických cílů a pamětihodností se najde také několik desítek portrétů, které vznikly tak trochu jako vedlejší produkt. Podívali jsme se v archivech na portréty tehdejších žen a podařilo se jich najít něco přes dvacet. Najdete je ve fotogalerii u tohoto článku. 

Pocházejí z nejrůznějších míst světa. Některé byly pořízeny v Evropě, ale jsou mezi nimi také záběry ze Severní Ameriky, z Afriky, z Asie nebo z Oceánie. Fotografové se přitom hodně zaměřili na regionální kroje a oděvy.

Záběry pocházejí z archivu americké společnosti Detroit Publishing Company, která se na tisk pohlednic specializovala a měla k dispozici několik tisíc obrázků téměř z celého světa. Rozsáhlý archiv unikátních fotochromů později převzala knihovna amerického Kongresu (Library of Congress). Díky tomu se fotografie dochovaly do dnešních dnů.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama