reklama

Dávky už vám složenkou jen tak nepošleme, říká náměstek

Monitoring z Aktuálně.cz pro Deník Insider

Praha - Už na přelomu června a července začne stát zhruba milionu lidí vydávat takzvanou sociální kartu. Dostanou ji všichni příjemci sociálních dávek včetně podpory v nezaměstnanosti nebo rodičovského příspěvku, výjimkou zůstanou jen důchody a nemocenské dávky.

Ani pár dnů před startem novinky ale stále není jasné, zda stát nadále umožní čerpání dávek formou poštovních poukázek (složenek) lidem, kteří je z nějakého důvodu preferují před bankovním účtem.

Na problém upozornil online deník Aktuálně.cz už v únoru a v květnu. Ministerstvo přitom pokaždé ujišťovalo, že složenky zachová, jen si za ně budou muset zájemci nově připlatit tak, aby stát nedoplácel na poštovné.

Jasnou odpověď ohledně zachování složenek však nyní nedává ani následující rozhovor s Vladimírem Šiškou, který má jako první náměstek ministra práce a sociálních věcí tento projekt na starosti.

Aktuálně.cz: Co se po vydání sKarty změní pro lidi, kterým nyní chodí sociální dávky na jejich účet v různých bankách? Nejdříve jste říkali, že prakticky nic nepoznají. Později se ale objevily informace o tom, že si budou muset nastavit trvalý příkaz v jakémsi speciálním internetovém bankovnictví, aby jim peníze přišly z účtu sKarty na jejich dosavadní účet...

Vladimír Šiška: Zřejmě došlo k nedorozumění. Lidé budou moci jednoduše nahlásit číslo účtu, kam chtějí dávky posílat, přímo na úřadu práce - tedy při zahájení čerpání dávky nebo při převzetí sKarty. Nastavení tohoto "trvalého příkazu" je zdarma.

Takže lidé nebudou muset zadávat příkaz na novém portálu České spořitelny k sKartě, který se kvůli obsazené doméně jmenuje poněkud komplikovaně sKontakt.cz?

To, čemu my říkáme internetové bankovnictví v případě sKarty, je možnost zadat převodní příkaz v bankomatu České spořitelny. Tam se totiž identifikujete kartou, zatímco na portálu se identifikujete trochu hůře. Na portálu žádné operace dělat nemůžete, ten bude sloužit jen k náhledu na účet sKarty, tedy k ověření zůstatku a dalším informacím. U bankomatu si tedy zájemci budou moci v průběhu čerpání dávky třeba zrušit ten trvalý příkaz, protože zjistí, že je pro ně výhodnější vybírat si dávky přímo kartou při placení v obchodě. Nebo si ten trvalý příkaz mohou změnit, třeba když přejdou k jiné bance.

Úplně jasné zatím není ani to, zda lidé budou moci nadále dostávat dávky prostřednictvím poštovních složenek. Avizovali jste, že kdo na nich bude trvat, musí nově zaplatit náklady za poštovné, tedy zhruba dvacetikorunu. Na webu České spořitelny k sKartě se ale nakonec objevila informace, že dávky půjde čerpat jen prostřednictvím sKarty...

I to je nedorozumění. My zavádíme jednotné místo výplaty sociálních dávek. Složenky přitom vnímáme jako doplňkový nástroj tam, kde není možné používat kartu. Nemůžete zavádět nějaký systémový způsob a zároveň ponechat nějaký jiný. Ale v odůvodněných případech tu bude možnost dostat peníze i jiným způsobem než prostřednictvím karty, tedy i složenkou. Mimochodem to je velmi zavádějící termín, protože ona je to poukázka.

Mluvíte o "odůvodněných případech". Můžete nějak definovat ty situace, kdy bude možné žádat o zasílání dávek formou složenky?

Pokud se bavíme o klientovi, který z různých důvodů nebude umět pracovat s kartou, vyťukat PIN a podobně, tak už nyní existuje systém zvláštního příjemce či systém zákonného zástupce, případně úřad práce může zvolit jiný způsob.
Budeme tedy moci v odůvodněných případech vyjmout klienta z režimu sKarty a použít jiný způsob, tedy ten dosavadní.

Takže o zasílání dávek složenkou bude moci žádat už jen člověk, který prokáže, že třeba nemá bankovní účet nebo nedokáže pracovat s kartou? Budete to nějak zkoumat?

V první řadě budeme vycházet ze zákona - tam je napsáno, že stát vyplácí dávky definovaným způsobem, tedy přes jednotné místo formou sKarty. Pokud klient řekne, že se mu to nelíbí a nechce používat zákon, tak to je trošku problém. Když chce podporu od státu, musí k tomu používat způsoby dané státem. Nicméně ta možnost výběru tam přesto zůstane jako mimořádné řešení. Když tedy klient bude odmítat zasílání dávek přes sKartu, tak úřad práce vždycky najde jiný způsob. Nabídne mu například nadstandardní možnost, tedy tu poukázku. Ale považujeme to za anomálii.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama