reklama

ČSSD: Kalouskův plán je zcela přitažený za vlasy

Ekonomický expert socialistů Jiří Havel formuluje své výhrady vůči programu TOP 09

Jiří Havel.
Jiří Havel. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - "Kalouskův plán mně přijde zcela za vlasy přitažený," hodnotí návrh ideového lídra TOP 09 Miroslava Kalouska na záchranu rozpočtu ekonomický expert ČSSD Jiří Havel.

V rozhovoru uvedl základní argumenty: „Tak za prvé, pan Kalousek řeší problém, který sám vytvořil. Těch 80 miliard, které mu chybí v tom rozpočtu, o kterých mluví jako o strukturálním deficitu, to je 80 miliard, které odpustil na daních. To jsou přesně peníze, které v rozpočtu v tuto chvíli chybí. Čili pan Kalousek zametá stopy sám po sobě a říká, ať to zaplatí ti chudší a střední třída. To je recept, který v tuto chvíli předkládá.

A když se podíváte na to, kde chce škrtat, tak mě nadchly věty, které byly v jednom z titulků Českých novin. A ty říkaly: Schwarzenberg chce skončit s nešvary v české ekonomice. A druhá věta říkala: Chce zrušit porodné a pohřebné. Takže nešvary české společnosti jsou v tom, že se nám rodí děti a že umíráme," kritizuje Havel, který byl v letech 2005-2005 vicepremiérem pro ekonomiku.

Miroslav Kalousek z TOP 09:
Jedeme do Řecka, je třeba dát výhybku

Martin Kocourek z ODS:
Kalouskův plán by znamenal snížení životní úrovně

A.cz: Dávky tedy chcete zachovat ve stávající výši?

Pokud srovnáme český sociální stát s tím evropským, tak zjistíme najednou, že to je jeden z nejmenších sociálních států, který v Evropě je. Evropa utrácí na sociální účely v průměru nějakých 28% hrubého domácího produktu. Česká republika utrácí nějakých 18 až 19%. Když srovnáte, kolik dostane český důchodce a kolik dostane důchodce v průměru v Evropě, tak evropský průměrný důchodce dostává o 50% více než ten český důchodce. A to jenom srovnáváme podíl na hrubém domácím produktu. Kdybychom to srovnávali reálně, tak by ten rozdíl byl ještě hlubší. Ale my dáváme mnohem méně nezaměstnaným. Naši nezaměstnaní dostávají ani ne polovičku evropského průměru. Dáváme méně dětem, dáváme méně postiženým, dáváme méně na zdravotnictví, na školství.

A.cz: Takže chcete naopak sociální a zdravotní výdaje státu zvýšit?

Kdo se sociálními systémy zabývá, ten ví, že tady je spíše tendence k tomu, že část těch nákladů v podstatě půjde směrem nahoru. Naše a evropské ceny se postupně vyrovnávají. Takže je komická představa, že tam lze šetřit. Když podle programu TOP 09 škrtnete nějakou třetinu nákladů, které jdou na zdravotnictví prostřednictvím veřejného systému, tak řeknete lidem, ať si to platí sami. A výsledek bude, že to lidi vyjde nakonec ještě dráž, protože zavedení příplatků na netransparentním trhu ekonomicky nefunguje.

A.cz: Sociální demokracie tvrdí, že sociální dávky zachová, uspoří na provozu státu a zvýší daně nebo přesněji řečeno, vrátí je do stavu před rok 2008 a tím se získá nějakých dvacet miliard korun. Nebude ale nakonec sociální demokracie nucena právě ekonomickou situací a stavem státního rozpočtu, že bude muset používat také tvrdší prostředky, kterými teď hrozí bývalý ministr Kalousek?

Mě na tom fascinuje jedna záležitost. Pan ministr Kalousek ještě před půldruhým rokem vykřikoval, že žádná krize na světě není, že je to poplašná zpráva. Dnes vykřikuje, že nás čeká státní bankrot, pokud on opět nezachrání rozpočet, a není to poplašná zpráva. Zároveň je tady stanovisko světové agentury Bloomberg, které mezi osmi ekonomikami světa, které opravdu nejsou ohroženy bankrotem, uvedl Českou republiku.
Pan Kalousek by možná se mohl podívat do evropských statistik a v těch evropských statistikách by s údivem zjistil, že ten český veřejný dluh je jeden z nejmenších v Evropské unii. Pokud nebudeme počítat země, se kterými opravdu nesoutěžíme, jako je Bulharsko nebo Rumunsko, tak patříme asi mezi tři procenta nejméně zadlužených občanů Evropské unie a je opravdu gól, že se necháme strašit podobnými nesmysly.

A.cz: S rozpočtem tedy nemusíme nic dělat?

Problém není v tom, že by si rozpočtová situace nezasloužila určitého řešení. I my ji řešíme a i my nabízíme realistické řešení tohoto problému. Hlásíme se k tomu, abychom splnili konvergenční program pro přijetí eura. Ale strašit tímhle způsobem a zejména vysvětlovat, že je potřeba škrtat na těch vůbec nejpotřebnějších, jako jsou postižení, narození, důchodci a tak dále, tak to se obávám, že je snaha pana Kalouska, aby oslovil politické publikum typu Sládkovců a podobně.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama