reklama

Co vás v září čeká na vaší zahradě? Víme víc!

Září už nám klepe na naše zahrady a je nutné stihnout ještě mnoho věcí než přijdou první přízemní mrazíky.

Foto: Isifa/Thinkstock

Září přináší na naši zahradu hromadu práce. Čeká nás údržba trávníků, sklízení ovoce, okopávání a pomalá příprava na zimní měsíce. Léto už je definitivně za námi.

Čas dovolených skončil a naše zahrada volá o pomoc. Stromy a keře odkvétají, brambory jsou sklizené a ovoce už si říká o to, abychom ho co nejdříve zavařily.

Myslete dopředu

Naše ovoce bychom už mely mít pomalu všechno ze stromů. V září se soustřeďte na švestky, jablka, hrušky a vinnou révu. Z plodících keřů máme na zahradě ještě ostružiny nebo borůvky. Zelenina nám dodá vitamíny hlavně v červeném a bílém zelí. V září počítejte už z chladnějším počasím. Myslete na pokojové rostliny, které budete muset už brzy uklidit. V noci teploty klesají a vaše rostliny by to mohlo nepříjemně zaskočit.

Choulostivější rostliny ke konci září už přikryjte netkanou textilií. Pokud si myslíte, že je jaro daleko, tak se mýlíte. Už v září pomalu sázejte jarní rostliny, jako jsou narcisy. Tulipány a bledule sázíme ve velmi chladných dnech.

Česnek a zelenina

Ti, co už sklidili česnek a cibulku, dobře vědí, že ji mohou ještě znovu začít sázet. Pokud je zasadíme dostatečně hluboko, tak cibulka i česnek přežijí. Sázejte je osm centimetrů pod zem. V září je možné pěstovat ještě špenát. Sejte ho do hloubky tři centimetry a 15 centimetrů od sebe. Už od začátku října sklidíte krásné a čerstvé lístečky.

Likvidujte plevel

Nezapomínejte ani na plevel. Pokud ho důkladně zlikvidujete už nyní  a nenecháte ho vysemenit, ušetříte si na jaro hodně práce. Vyplevelené a neosazené plochy je dobré mulčovat a nenechávat půdu zbytečně větru napospas. Využijte i zelené hnojení.

Pozor na škůdce

Napadené listy ke konci vegetační doby pečlivě odstraňujte a likvidujte. Určitě nepatří na kompost. Zabraňte škůdcům a původcům chorob. Ušetří vám to do budoucna spoustu starostí.

Starejte se o jahody

Jahody vám na začátku své sezóny dávaly sladké dobré plody. Nyní potřebují dobře připravit na zimu a odměnit je za plození. Určitě budou vděčné za opatrné okopávání a přihnojení. V případě potřeby je dobře zavlažujte. Do poloviny září můžete zakládat nové záhony jahod ze zakořeněných dceřiných sazenic.

A co vaše bylinky?

Před příchodem prvních mrazíků skliďte bazalku, protože je teplomilná jednoletka a nesnese mráz. Přebytky si usušte nebo zamrazte. Ideální je lístky naložit do olivového oleje nebo si připravit bazalkové pesto. Některé bylinky přezimují venku, ale na konci září je nastelte slámou nebo listím, aby byly chráněny jejich kořeny. Rozmarýn silné mrazy venku nepřežije.

 

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama