reklama

Zanzibar: Nejkrásnější moře na světě, luxus i opravdová Afrika

Zanzibar je celkem malý ostrov ležící kousek od břehů Tanzanie. Přesto má několik různých tváří. Jak je objevit všechny?

Foto: iStock

Nejdřív jsem si myslela, že dovolená na Zanzibaru je jen taková válečka. Tyrkysové moře, bílý písek, prostě ideální místo, když si chcete fakt odpočinout. Byla by ale velká škoda pobyt tady promarnit jen na jednom místě.

Jestli tedy chcete poradit, prvních pár dní zůstaňte ve Stone Town. Koneckonců právě tady je i letiště, tak alespoň nebudete muset hned po příletu cestovat nikam dál. Z Prahy se na Zanzibar létá přes Dubaj a cesta trvá zhruba stejně, jako když letíte do Thajska.

Stone Town je ve skutečnosti stará část Zanzibar Town a hrozně rychle si to tu zamilujete. Díky svým malým historickým uličkám oficiálně patří na seznam památek UNESCO. Není úplně jednoduché se v nich vyznat, proto je dobré mít alespoň první den průvodce. Ten vám ukáže všechny chrámy od křesťanského po hinduistický, tržiště, ale i pár evropských kaváren, které tu už vznikly.

Petr Ehrlich, který na Zanzibaru působí jako delegát CK Fischer a už několik měsíců žije ve Stone Town, mě naučil skvělý trik - jste-li vybaveni sladkostmi, můžete všechno, klidně i nakouknout tam, kde bydlí místní. Všude je totiž hromada dětí, které vás budou za pár bonbonů milovat. Nemáte-li bonbony, počítejte s tím, že nejčastější anglické slovo, které tu děti umí, je "money". Za peníze se můžete dokonce i podívat do místní školy. 

Ve městě je spousta kouzelných, i celkem luxusních hotelů (ten nejluxusnější stojí přímo na místní pláži). Doporučuju ubytovat se v jednom ze dvou boutique hotelů Emerson. Spojuje perfektní služby, příjemné prostředí, špetku luxusu a hlavně nádherný interiér v africkém stylu. Jedna dvě noci tady povýší váš pobyt ve Stone Town na pohádkový zážitek.

#rooftop #hotelroom 🔝

Fotka zveřejněná uživatelem Zdenka Tomis (@zdenkatomis),

Přestože je Stone Town muslimské město, nemusíte se tu příliš řídit některými zastaralými doporučeními o tom, že sem nemůžete jinak než se zahalenými rameny a koleny. Ve skutečnosti tyhle věci místní moc neřeší. Myslím, že ani v minisukni se na vás nebudou dívat špatně.

Další otazník si připište k Prison Island. Většina průvodců vám doporučí výlet sem, od Stone Town je to lodí kousek, ale raději dvakrát zvažte, jestli vám stojí za to. Je tu totiž jen želví rezervace a bývalé vězení, o kterém se vlastně úplně neví, jestli tu doopravdy bylo. Abdullah, náš průvodce, říká, že určitě - vždyť přece v místní kavárně je ještě kovový kruh, ke kterému byli vězni připoutáni, takže je to přece jasné.

Ten samý průvodce se nicméně začal smát, když jsem se ptala, jestli si myslí, že jsou tady mezi davy turistů a s krunýři popsanými barvou (čísla označují jejich věk - bohužel nikoho nenapadlo psát letopočet, a tak se číslo každý rok pomocí benzínu smaže a napíše znovu) ty želvy šťastné. Že prý určitě musí být šťastné, když si je pořád někdo hladí, mají masáž zadarmo, komu by se to nelíbilo. Tak tolik k informovanosti místních. Ale do té kavárny jděte, když už tu budete, a dejte si tu drink. Moc lidí sem nechodí (přitom je moc hezká), tak aspoň podpoříte místní byznys.

#coffeetime in #prison 🙈

Fotka zveřejněná uživatelem Zdenka Tomis (@zdenkatomis),

Mnohem zajímavější i poučnější je třeba návštěva bývalého trhu s otroky ve městě. V červenci tu bývá i filmový festival a prý je skvělý. A nedaleko města je úžasná farma s kořením - na místní průvodce-botaniky budete ještě dlouho vzpomínat a navíc se toho spoustu dozvíte. Bude vás to bavit, fakt.

A teď už konečně ke koupání. Pokud chcete klasickou dovolenou, během níž se toužíte celé dny povalovat na pláži a koupat se v moři, je jasnou volbou sever ostrova, tedy Nungwi. Najdete tu všechny druhy ubytování, od luxusních resortů po spíš batůžkářské bungalovy. My bydleli v Royal Zanzibar Beach Resort, který je naprosto božský. Sice velký, ale zároveň rozlehlý a prostorný natolik, že vás vůbec neštve, že tam zdaleka nebydlíte sami.

#paradise 🏝

Fotka zveřejněná uživatelem Zdenka Tomis (@zdenkatomis),

Oblíbená je také oblast Paje na východě ostrova, kde to především večer trochu víc žije. Počítejte ale s tím, že tady jsou mnohem patrnější přílivy a odlivy, kdy moře ustoupí klidně i o půl kilometru, takže na koupání to pak moc není. Na druhou stranu po něm ale zbydou malé "bazénky", v nichž můžete krásně pozorovat mořské živočichy. Což mi připomíná, že Zanzibar je rájem všech milovníků potápění - výlety lodí na ta nejlepší místa se tu nabízejí na každém kroku.

Ať už ale bydlíte kdekoli, příroda je nádherná všude. Byla by proto škoda být celou dobu dovolené jen zavření někde v resortu - vyrazte ven poznat Zanzibar. Totiž hned za branou resortu začíná i tady na ostrově ta opravdová Afrika, kde průměrný měsíční plat (když už někdo má práci) je 100 dolarů a kde spousta lidí nemá například boty, protože jsou prostě moc drahé.

Čekaj, až jim z moře vylovíme balónek. Sami choděj do vody max po kolena. #waiting

Fotka zveřejněná uživatelem Zdenka Tomis (@zdenkatomis),

Až tu budete, myslete na místní (tím nemyslím otravné falešné Masaje na plážích - těm naopak prospěje, když si jich všímat nebudete). Jenom tím, že sem přijedete, zaplatíte na letišti vízum a podpoříte cestovní ruch, totiž zemi moc nepomůžete - Abdullah nám vyprávěl, že je tu obrovská korupce a zemi ovládá jen pár lidí, co sedí ve vládě. Právě u nich také většina peněz zůstává. Na "děkuju" ale moc nečekejte, místní tak nějak nejsou zvyklí děkovat. Ty menší to ale můžete naučit.

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama