reklama

Podhůří Orlických hor: Kde je svět ještě v pořádku

Moje maminka vždycky říkala, že kdo chce cestovat po světě, musí nejprve poznat svoji vlastní zemi. A tak jsem se vydala nasát atmosféru podhůří Orlických hor.

Foto: Žena.cz

Orlické hory znám celkem dost, i když zejména v jejich zimní podobě. Ale poslední dobou mě čím dál víc baví jezdit na výlety do míst, která nejsou v žebříčku nejatraktivnějších turistických cílů. Jsou tak trochu zapomenutá. V tom je totiž ta největší krása.

Takže jsme se nevydali rovnou do Orlických hor, ale "jen" pod ně. Naším cílem byla příroda nedaleko Rychnova nad Kněžnou. Ubytovali jsme se v hotelu Studánka, což rozhodně doporučuju. Jeho interiér i exteriér je sice trochu návrat v čase, ale služby včetně jídla a wellness jsou tu naprosto perfektní, a především má naprosto jedinečné umístění.

Leží totiž v samém srdci rozlehlého lesoparku Včelný, který nabízí spoustu možností na procházky, ranní běh i naučné stezky. Asi pět minut chůze od zmíněného hotelu je kouzelné Ivanské jezero, u něhož se budete cítit jako v pohádce.

Doporučuju ale nazout pevné boty a vyrazit ještě dál. Je tu spousta turistických nebo cyklistických cest, které vás zavedou třeba až do známější Zdobnice nebo na Šerlich. Je vcelku jedno, kterým směrem se vydáte, protože všude je tu božský klid. 

Neřeknu vám o žádných vodopádech, nově postavené rozhledně, nic takového. Tenhle kraj je krásný právě jen tím, že je úplně obyčejný. Pole, louky, touhle dobou spíš strniště, lesy, vesnická stavení, u nich ovce, o něco dál srnky. Žádný stres, žádný cíl, za kterým se ženete. Jen ticho, klid a všechno je tu pomalejší. Jestli potřebujete vypnout, a jen tak jít krajinou bez toho, aniž by kolem vás davy turistů klapaly nordicwalkingovými holemi, tohle je to pravé místo pro vás.

Kdybyste ale snad vyžadovali nějakou větší zábavu, kousek odtud je třeba zámek Potštejn a stejnojmenná zřícenina hradu. Daleko to není ani do Opočna či Častolovic.

Láká vás podobný výlet? Až do pondělního večera 10. dubna máte možnost vyhrát víkend pro dva právě tady. Jak na to? Mrkněte sem:

Macaulay Culkin se vyjádřil k odstranění Trumpa v Sám doma 2. Podpořil bizarní nápad | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama