reklama

Plánujete dovolenou? Za pivem do exotiky i na safari

Přemýšlíte, kam letos vyrazit na dovolenou či prodloužený víkend, ale notoricky známé evropské památky už vás nudí? Jestli rádi ochutnáte dobré pivo různých stylů, máme pro vás pár tipů.

Foto: Invia

První zmínky o pivu sice pochází z Mezopotámie a Egypta, ale tam vás za tím nejlepším a nejzajímavějším pivem současnosti rozhodně posílat nebudeme. Od toho jsou úplně jiné destinace.

Nejstarší pivovar Německa

Bavorsko a Mnichov asi nejsou překvapivými tipy. Region ale v tomto ohledu nabízí mnohem víc, než možná lidé vědí. Ostatně tento kraj píše pivní dějiny už víc než tisíc let. Pouhých 40 kilometrů od Mnichova se nachází nejstarší pivovar v Evropě: bavorský státní pivovar Weihenstephan ve Freisingu. Ten za cenu jedenácti eur nabízí dvouhodinovou prohlídku své výrobny i muzea, kde vás seznámí s tradicí vaření piva sahající až do roku 1040. Součástí je i degustace a k ochutnávce vybízí především piva Vitus a Hefeweissbier.

Pokud se sem vydáte na konci září, můžete cestu zakončit megalomanským pivním zážitkem - mnichovským Oktoberfestem. Ten každoročně přiláká miliony milovníků piva, Čechů nevyjímaje. "O ubytování v období Oktoberfestu je vždy velký zájem, a lidé by tak měli pamatovat na rezervaci s dostatečným předstihem," potvrzuje mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Do Mnichova je nejlepší vyrazit vlakem či autobusem, jelikož město je známé problematickou dopravní situací a nekonečnými kolonami, a zaparkovat je tam skoro nemožné. 

Belgický Gent, povinnost správného pivaře

Za pivní baštu je díky produkci více než 750 druhů piva označováno Belgické království. Mezi top města s tím spojená patří Gent, kde můžete využít služeb tamějších hospodských průvodců. Za své služby si účtují 10 až 20 eur. Ve vybraných restauracích ochutnáte až 250 druhů piv v různých typech sklenic a nádob, které jsou uzpůsobeny jednotlivým pivům. Ve vybraných hospodách však musíte nejprve odevzdat jednu botu jako jistinu, že si některou ze sklenic neodnesete jako suvenýr. Město ležící na soutoku řek Leie a Šeldy svým návštěvníkům nabízí kromě pivního ráje i spoustu kulturních památek. Mezi nejznámější patří například katedrála Sint-Baafskathedraal, kamenný hrad Gravensteen či kostel sv. Mikuláše.

Tmavá legenda z Irska

Mezi nejznámější tmavá piva patří Guinness. Vyrábí se v Dublinu už od roku 1759, kdy si Arthur Guinness pronajal v hlavním městě malý pivovar a pod svým jménem se pustil do vaření moku. Současný závod zaměstnává tisíce lidí a patří mezi největší pivovary na světě. V srdci pivovaru St. James’s Gate je největší místní atrakce, takzvaný Guinness Storehouse. Sedmipatrová budova má pro návštěvníky za 18 liber připraven výjimečný zážitek: seznámíte se s historií výroby i přísadami, a to díky odborným průvodcům i interaktivním výstavám. "Jestliže se lidé rozhodnou vydat do Irska, je dobré si cestu naplánovat na dny okolo 17. března. V tento den slaví Irové den svatého Patrika a pořádají v ulicích měst oslavy plné zajímavých akcí, dobrého jídla a zábavy," říká Řezníčková.

Pivo s tarantulí v Kambodži 

Jestliže vás nezaujaly nabídky tradičních evropských piv, vydejte se za hranice našeho kontinentu. Například v Kambodži byste měli vyzkoušet tamější nejpopulárnější rýžové pivo, které je "dochuceno" mrtvou tarantulí. Ochutnat jej můžete v místních restauracích i na ulici společně s oblíbenou delikatesou - praženou tarantulí. Kambodža však kromě netradičního piva nabízí i další originální zážitky, díky čemuž získává v poslední době u cestovatelů na oblibě. Nejvyhledávanějším místem je pravděpodobně Siem Reap, u kterého leží komplex chrámů Angkor Wat, jenž byl zařazen mezi novodobé divy světa.

Banánové pivo z afrického Kilimandžára

Fajnšmekry pravděpodobně zaujme pivo, které se vaří v podhůří nejvyšší hory Afriky, Kilimandžára, v Tanzanii. Tento pivní skvost tam vyrábí kmen Chagga. Hlavní ingrediencí jsou zralé banány, chuť je velmi výrazná s hořkou koncovkou. Domorodci jej připravují především ke společenským účelům a konzumují například na svatbách, pohřbech či při obchodních jednáních. Proces samotné výroby je velmi náročný a zajímavostí je, že se na vaření nápoje podílejí především ženy.

Do Tanzanie se vyplatí vydat také kvůli nespočtu místních národních parků. Mezi turisticky nejoblíbenější patří Ngorongoro, v němž si můžete užít ojedinělá setkání s divokými lvy, zebrami, hrochy a nedotčenu panenskou přírodu. Všechny parky ovšem mají velmi striktní pravidla i otevírací hodiny, zpravidla od svítání do soumraku. Na pivo tak může přijít čas právě po setmění.

Místy až šokující záběry. Satelitní snímky ukazují, jak se Země proměnila za 30 let | Video: ČTK
reklama
reklama
reklama