reklama

Obři zblízka: Kam vyrazit za velrybami, když je chcete vidět na vlastní oči

Pozorování velryb ve volné přírodě je nepopsatelným zážitkem. Kde všude se něco takového dá zažít, aniž byste narušili jejich teritorium?

Foto: iStock

Když se zavlní hladina a po chvíli se z ní vynoří tělo tak obrovské, jak jste si do téhle chvíle neuměli ani představit, do konce života na to nezapomenete. Ze zdánlivě nevinné velrybí turistiky je dnes velký byznys, každoročně vyráží za tímto zážitkem 13 milionů turistů. Zejména v Asii a Latinské Americe se hon na velryby začíná vymykat kontrole. Jak se vyhnout turistickým pastem a lodním honům na velryby?

"Pravidelná přítomnost člověka u divoce žijících zvířat, má neblahý vliv na jejich přirozené chování. Velryby v neustálém obležení výletních lodí ztrácejí klid pro odpočinek, vyhledávání potravy, rozmnožování a také péči o mláďata. Následky pak mohou být fatální," vysvětluje Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia, která také doporučila následující lokality, kde se můžete s velrybami setkat v jejich přirozeném prostředí bez toho, abyste jim škodili.

Srí Lanka 

Vody Indického oceánu jsou oblíbeným útočištěm majestátních kytovců. Od ledna do dubna se vyskytují v těsné blízkosti pevniny v jižní části ostrova a můžete je pozorovat i ze břehu. Až vás přestanou bavit velkolepé buddhistické chrámy, sloni a popíjení čaje, vydejte se na pláž. Mezi vlnami vám možná zamává velryba.

Dominikánská republika 

Na velkolepou podívanou se tu můžete těšit od listopadu do dubna. Právě v teplých vodách Karibiku přivádí na svět mláďata samice keporkaků. Roztomilí obři poprvé okusí mateřské mléko v nefalšovaném tropickém ráji, bohatém na kokosové palmy, panenské pláže, korálové útesy i romantické ostrůvky. Spatřit velrybu hrbatou je v době páření snadné. Mimochodem, zpívání keporkaků patří k těm nejkrásnějším zážitkům na světě. Nejlepší lokalitou pro setkání s hrbáči je poloostrov Samaná na severovýchodě země. 

Nový Zéland a Austrálie

Zaručeně nejdelší sezóna pro pozorování velryb se odehrává u Jižního ostrova Nového Zélandu. V podstatě je tu můžete spatřit během celého roku. Podobně je tomu i u západních břehů Austrálie. Sem každoročně od června do prosince migrují tisíce velryb z ledových vod Antarktidy. Spatřit je můžete třeba během treku na rozeklaném pobřeží Cape Leeuwin, Hamelin Bay nebo Cape Naturaliste. Odtud velryby pokračují na sever, kde v teplých vodách Polynésie přivádí na svět mladé. 

Kanada

Ve vodách Pacifiku, podél pobřeží Vancouveru, se každoročně na jaře objeví na 20 tisíc velryb. Proto tady také probíhá jeden z největších světových výzkumů těchto mořských savců. Jedná se převážně o orcy, velryby šedé a keporkaky. To na východě Kanady, u města Québec v zálivu svatého Vavřince, se od června do září vyskytuje zejména populace modré velryby, plejtváka obrovského a keporkaka.  

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama