reklama

Na cestách: Porto, město, ve kterém se nespěchá

Druhé největší portugalské město se ve světě proslavilo především díky zdejší výrobě vína. K tomu ale přiřaďte romanticky klikaté uličky, šumění Atlantiku, znějící fado, lahodnou kuchyni za velmi příznivé ceny, všudypřítomnou dobrou náladu a máte tu kandidáta na jedno z nejpřitažlivějších míst v Evropě.

Foto: iStock

Rozhodně první, na co byste neměli před výšlapem po městě zapomenout, jsou pohodlné boty. Po historickém centru, které je relativně malé, ovšem kopcovité a povětšinou vydlážděné kostkami, se totiž jinak než pěšky pohybovat moc nedá.

A pomyslíte-li na jízdu na kole, tak tu si raději ponechte pak na výlet podél pobřeží nebo do přilehlého okolí (třeba na severní pláž Matosinhos). Odměnou vám ale na druhou stranu bude možnost zaručeně zapomenout na spěch a stres, spojený s chodem města. Netuším, zda je to způsobené tím, že asi v každém zdejším Portugalci koluje v krvi promile z portského, ovšem pohodová nálada a vůbec vřelý přístup k sobě navzájem je tu tak nějak na denní pořádku. Vstupte tedy do okouzlujícího města, které ve vás vzkřísí i ty nejminiaturnější zbytky romantiky a optimismu.

Možná právě úzké uličky, pamětihodnosti podle architektonického vývoje minulého tisíciletí či typicky oprýskané fasády na barácích mohou připomínat Prahu, i když se budete od ní nacházet více jak dva a půl tisíce kilometrů daleko. Porto ovšem v sobě skrývá i magičtější stránku své historie a dechberoucí pohledy na město. Není ani divu, že se tady nechala inspirovat spisovatelka Joanne K. Rowlingová pro svou první knihu o Harrym Potterovi. Ostatně nejen všichni fanoušci by měli navštívit nedalekou knihovnu Lello, ve které se nachází skvostný interiér a pověstné točité schodiště. V posledních letech se u něj fotí stovky turistů denně, tak s tím při nápadu navštívit thle atrakci, počítejte. Stejně tak i se zpeněženým vstupem, který se vám odpustí, jakmile si tady koupíte nějakou knihu. V této překrásné budově Rowlingová psala první řádky svého budoucího bestselleru o čarodějnickém učni. Mimochodem tato knihovna patří dnes společně s budovou a interiérem McDonald‘s v centru k největším skvostům ve městě.

Svou obchůzku po Portu můžete začít třeba u historické budovy nádraží São Bento z 19. století a nakoukněte dovnitř na dlaždicovou výzdobu. Pak pokračujte ke katedrále Sé, před kterou se vám naskytne jeden z nejkrásnějších pohledů na město a řeku Douro. Proplétejte se pak středověkými uličkami dolů směrem k řece, až se dostanete do čtvrti Ribeira. Obyvatelé Porta si rozhodně dají na květinové výzdobě záležet a i ten nejmenší balkonek, jak se dá vidět právě v malých starobylých uličkách v historickém jádru města, dokáží proměnit v barevnou, rozkvetlou zahrádku. Přepadne-li vás právě tady hlad, vybírejte z nepřeberného množství restaurací i zapadlých bister, které většinou nabízí čerstvou rybu a víno ze zdejších vinic.

Labyrint spletitých uliček končí u řeky Douro, kterou lemují kavárničky i vinárny ale i pastelarie a řemeslné dílničky. Projděte se kolem pobřeží ve čtvrti Miragaia. Nenechte si ujít nejkrásnější pohled na město a na vinné sklepy i z druhé strany řeky. Přejděte přes most D. Luís nebo využijte zdejší lanovku a probrouzdejte protější čtvrť Gaia, kde se také nachází spousta výborných restaurací a rozkošných kaváren. Podél řeky Douro neopomiňte vinné sklepy, které v Portu rozhodně stojí zato navštívit. Dostanete v nich nejen spoustu informací k výrobě a historii vína, které nese název "portské" pouze ze zdejší oblasti, ale také ochutnávku toho nejlepšího ze zdejší produkce.

Ačkoliv ekonomická krize zasáhla i do Porta, což se odrazilo v podobě vybydlených a vyklizených komerčních prostor i domů blízko centra, nákupní ulice Avenida dos Aliados je pořád plná atraktivních obchodů s notoricky známými i originálními designérskými značkami.

Pro večer si můžete zarezervovat stůl v Cantinho do Avillez, v jedné z nejznámějších restaurací v Portu, ve které dělají výborné smažené fazole a solenou tresku. Nebo zavítat do Gin Club či Porto Tóniko, dvou sousedících nočních barů, ze kterých se jen těžko (z mnoha důvodů) odchází.

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama