reklama

Na cestách: Luxus, rekordy a starý arabský svět. Dubaj vás chytí za srdce

Znáte to. Můžete si prohlížet fotky, koukat na filmy, přečíst různé články nebo poslouchat doporučení ostatních. Ale dokud si člověk něco nezažije na vlastní kůži, spoustu věcí si prostě neumí představit. A pokud jde o Dubaj, platí to do puntíku.

Dubaj, Spojené arabské emiráty
Dubaj, Spojené arabské emiráty | Foto: iStock

Dopřáli byste si rádi třeba jen pár dní v exotice, ale nechce se vám letět přes půl planety, milujete město i pláže, rádi objevujete něco nového a necháváte se ohromit? Pak se vydejte do Dubaje.

Na rovinu přiznávám, že nejsem ten typ, který si sbalí do batohu kartáček na zuby a vyrazí na blind vstříc dobrodružství. Když někam jedu, potřebuji vědět, kde budu spát a co mě tam přesně čeká. Mám ráda lidi, ruch města a nákupy, posedávání v kavárnách a restauracích, ale na dovolené si chci užít i moře a koupání, pobavit se a poznat i něco nového. Miluju architekturu, kulturu i historii. A úplně nejlepší je, když to občas okoření i nějaké překvapení, kdy mi spadne brada. Tak tohle přesně mi nabídla Dubaj. Doslova na jednom místě a během několika málo dní.

Z rybářské vesnice luxusním velkoměstem

Dubaj je fascinující místo, kde budete žasnout na každém kroku. Už jen, když se dozvíte, že tohle moderní město bylo ještě před padesáti lety malou rybářskou osadou s pouští za zády, kde jezdilo 13 aut a lidé se živili rybařením a lovem perel. Dnes je čtvrtým nejnavštěvovanějším městem světa a jedním z nejbohatších, což dává okázale najevo na každém kroku. Jsou tu moderní mrakodrapy ze skla a kovů, jejich interiéry se blyští zlatem a veškeré atrakce hýří světovými nej. A aut tady jezdí mimochodem více než 1,5 milionu. Město roste doslova před očima. Když jedete taxíkem z letiště do hotelu, nemůžete si nevšimnout spousty výškových jeřábů a rozestavěných mrakodrapů. Spojitost má tato skutečnost i se světovou výstavou Expo 2020, která se bude konat právě v Dubaji. Dojem z města vám stavby ani v nejmenším nekazí.

Na Chalífu a za nákupy

Kam v Dubaji zamířit? Záleží na tom, jak dlouho tady budete. Město totiž může nabídnout opravdu hodně. Nenechte si ujít nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa, která stoupá až do výšky 828 metrů a má 200 pater. Rezervaci na vstup si udělejte předem přes webové stránky, protože zájem ze strany turistů je obrovský a můžete čekat i několik dní, než se nahoru dostanete. Vidíte z letecké perspektivy mrakodrapy, centrum města i přilehlé části a za nimi už jen poušť a moře na druhé straně. Poblíž "Chalífy" jsou i další místa, která stojí za pozornost. Patří sem třeba Dubai Mall - největší nákupní centrum nejen v Dubaji, ale i na celém světě. Kromě stovek obchodů zde naleznete i obří akvárium se žraloky nebo simulátor Airbusu A380. A po jeho návštěvě určitě ještě sejděte k dubajské fontáně, která je také největší tančící fontánou na světě.

Do starého města

Dubaj nejsou jen mrakodrapy a obchody. K vidění je tady i spousta dalších zajímavých míst, zdánlivě obyčejných. Mně se moc líbila stará část města Deira, která kontrastuje s tou moderní. Jsou tu staré křivolaké uličky s obchůdky a trhy, původními mešitami a domky starého arabského osídlení. Pokud vás zajímá dubajská kultura a zvyky, můžete zamířit do centra šejka Mohammeda pro kulturní porozumění (Sheikh Mohammed Centre for Cultural Understanding) v historické čtvrti Al Fahidi. Nejde sice o žádnou masově navštěvovanou turistickou atrakci, ale návštěva stojí za to. Budete mít totiž jedinečnou možnost popovídat si s místními obyvateli, ochutnat tradiční arabskou kuchyni nebo si třeba vyzkoušet arabské oblečení. Opět je ale potřeba si místo rezervovat.

Z hlediska poznání arabské kultury a zvyků pro mě byl zajímavý fakt, že jsem byla v Dubaji v době ramadánu, posvátného měsíce muslimů, kdy přes den drží půst, aby se pak najedli po západu slunce. Mnoho restaurací i stánků s občerstvením tak večer nabízí do nejlepší z arabské i mezinárodní kuchyně. Chcete-li zažít ramadán na vlastní kůži, vydejte se do Dubaje v období od 27. května do 24. června. 

Koupání a pláže

Dubaj nabízí nejen nádherné počasí, ale i tyrkysové moře a bílé písečné pláže. Pokud nebydlíte v některém z hotelových resortů s vlastní pláží, můžete zamířit na některou z veřejných. Koupat se můžete stylově třeba poblíž nejdražšího hotelu světa, legendární "plachetnice" Burdž al-Arab, který je další dubajskou ikonou, jež se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Pokud vám nestačí "jen" pláž a moře, můžete se vydat do některého z dunajských akvaparků. Sázkou na jistotu je zábavní vodní park Aquaventure, který leží na palmovém ostrově poblíž hotelu Atlantis. Mimochodem, jde o uměle vybudovaný komplex ostrovů ve tvaru palmy, který je dokonce vidět z vesmíru. Pokud si dodáte odvahy, určitě se svezte na Leap of Faith, což je 27,5 metru vysoká skluzavka, která vás povede průhlednou trubkou obklopenou žraloky a rejnoky.

Další místa, která stojí za vidění

V Dubaji je ještě celá řada zajímavých atrakcí a krásných míst, která stojí za vidění. Abyste navštívili všechna, museli byste tam strávit více času než jen týden. Osobně mohu doporučit ještě návštěvu legendární lodi Queen Elisabeth II., která nyní natrvalo kotví v dunajském přístavu Mina Rashid a bude sloužit jako muzeum a hotel.

Nezapomenutelným zážitkem pro mě byla i návštěva safari, kdy objevíte krásu arabské pouště i tradiční beduínské zvyky. Projedete se džípem pouštními dunami, což je skutečně adrenalin, a potom zavítáte do beduínského ležení, kde se budete moci projet na velbloudovi, ochutnat místní kuchyni, nechat se ozdobit hennou, podívat se na ohnivou show a tradiční tance nebo si vychutnat arabskou vodní dýmku shisha. Pozorovat západ slunce v poušti a potom obdivovat noční oblohu plnou hvězd je opravdu dechberoucí zážitek a výlet do pouště určitě doporučuji. Stejně tak jako návštěvu Dubaje, kam se budete určitě rádi vracet. Vsadím se, že kdykoli sem zavítáte, objevíte něco nového, co jste minule neviděli.

Pokud se chcete o Dubaji dozvědět více, doporučuji podívat se na stránky www.visitdubai.com.

Snížit penze komunistům je důležité gesto, o peníze by přišel i Ondráček, říká Blažek | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama