reklama
 

Z deníku cestovatelky: Čím vás překvapí thajský klenot Koh Lipe

Plánujete-li v zimě cestu do Asie, možná vám přijde vhod vědět, jak je to na Koh Lipe. Měla to být oáza klidu s průzračnou vodou, písčitými plážemi a minimem turistů. Jak to bylo ve skutečnosti?

Foto: iStock

O Koh Lipe se říká, že jsou to Maledivy Asie. Proto jsem si tohle místo představovala jako ráj na zemi s azurovou vodou, písčitými plážemi a krásnou přírodou kolem. V reálu to ale vypadalo trochu jinak.

Na Koh Lipe jsme se s kamarádkou rozhodly vyrazit z malého ostrova Koh Yao Noi, kde jsme byly na jógovém retreatu. Koh Yao Noi je opravdu malý ostrov, přibližně hodinu lodí od Krabi, který ještě naštěstí není moc objevený turisty, všichni jsou více než pohostinní a příroda je nedotčená. Není tam sice křišťálově čistá voda, ale to mu na kráse neubírá. Je to neskutečně klidný a bezpečný ostrov.

Po deseti dnech strávených tam jsme už chtěly nějakou změnu a rozhodovaly jsme se mezi Koh Jum (což je podle místních taky ještě turismem nezasáhnutý ostrov), Koh Phi Phi nebo Koh Lipe. O Koh Lipe se říká, že sice není tak klidný jako Koh Jum, ale ještě není tolik objevený turisty a jde o relativně klidné místo s azurově čistou vodou. Navíc se mu říká Maledivy Asie, takže jsme si to nemohly jen tak nechat ujít.

V hlavě jsme měly obrázek prázdných pláží, teplé čisté vody a nedotčené přírody, takže když jsme na Koh Lipe dorazily, čekal nás tak trochu kulturní šok. Na Koh Lipe je opravdu vidět, že místní objevili turismus docela nedávno a snaží se s tím vyrovnat seč jim síly stačí. Plno věcí je rozestavěných, odpadky opravdu na každém rohu (najít tam na ulici koš je dost zázrak) a propast mezi životem místních lidí a v resortech je obrovská (to ale snad všude).

Na obrázku vypadá Koh Lipe úžasně, má přesně tu tyrkysově modrou vodu, o které jste snili a ano, dají se tam objevit krásná zákoutí. Oázu klidu tady najdete ale leda tak v resortu. Není to špatně, jen je třeba počítat s tím, že turisti už Koh Lipe našli. 

Jak se na Koh Lipe (ne)dostat?

Koh Lipe je od Koh Yao Noi bohužel vzdálené docela dost, na cestě lodí jsme strávily asi pět hodin. Nebylo to vůbec pohodlné, dokonce jsme jednu dobu měly žaludek až v krku a to když už loď byla naprosto přecpaná a ne všem se to úplně zamlouvalo. Mezi cestujícími a posádkou se strhla hádka a najednou to na chvíli vypadalo, že zůstaneme trčet uprostřed oceánu.

I kvůli tomuto zážitku jsme se rozhodly cestu zpátky koupit přes jinou společnost a to konkrétně Thai Beach Travellers. Můžu vřele doporučit, takhle to má vypadat - cestu si můžete snadno objednat online a budete mít veškerý komfort. Hodinu jsme jely lodí a pak čtyři hodiny obřím autem pro osm lidí (byly jsme v něm dvě) rovnou na letiště na Krabi. Mohly jsme se tak natáhnout a pořádně se vyspat. Organizace a všechno kolem na jedničku, což je v Thajsku zázrak. Pokud nechcete bookovat online, mají i svůj stánek v centru města. Fungují nejen na Koh Lipe, ale i jiných ostrovech.

Kde bydlet?

Počítejte s tím, že Koh Lipe je dražší než ostatní ostrovy. Hlavně co se ubytování týče. My si pro svůj krátký pobyt vybraly Castaway Resort a nemohly jsme udělat lépe. Byla to naprostá oáza v chaosu. Jediná nevýhoda je wifi pouze v restauraci, ale jelikož ta měla naprosto výborné kafe, pro které jsme si chodily i přes půlku ostrova, budiž jim odpuštěno.

V Castaway bydlíte v prostorné chatce, která voní čistotou a novotou. Interiér je minimalistický a přitom obsahuje vše, co potřebujete. Pokud jde ale o vaši první dovolenou s partnerem, dozvíte se o sobě možná více, než byste chtěli. V chatce, ve které jsme byly my, byl dole záchod se sprchou (žádné dveře, pouze jedna otevřená místnost) a nahoře v patře ložnice. Slyšet jde proto opravdu vše, ale to jen tak na okraj.

Resort je hned u pláže a máte k dispozici i masáže s výhledem na oceán a ranní a odpolední lekce jógy.

Pokud v Castaway nebudete bydlet, zajděte si minimálně do jejich restaurace na jídlo nebo kávu, která je opravdu tou nejlepší na ostrově. V parném dni se můžete zchladit jejich Iced Coconut Coffee, což je ledové kokosové smoothie se shotem kávy. K jídlu si můžete objednat jak thajské pad thai a smaženou rýži, tak evropský burger a hranolky.

Kde se dobře najíst?

Nejsnazší je dostat se na Walking street - hlavní ulice v Koh Lipe s jídlem, obchody a bary - a tam někam zapadnout. Pokud vám nevadí pad thai a smažená rýže, budete to mít dost jednoduché. Orientujte se podle toho, kde jsou zákazníci. Alespoň tak jsme to dělaly my a vždycky jsme byly spokojené. Jíst můžete klidně i ze stánků na ulici, v Thajsku je to obecně dost v pohodě a zaplatíte až třetinovou cenu, než co v restauraci. Takže si hlavní jídlo můžete užít třeba za dvacku. Čerstvý ananas a mango je taky na každém rohu, vřele doporučuji. A nezapomeňte ochutnat mango sticky rice, rýžovo kokosový dezert.

Na Walking street se to v noci hemží lidmi (samozřejmě turisty), takže pokud chcete noční ruch, vyražte sem. A když dojdete až na konec, objevíte pláž se skvělým pískem, na které večer probíhají ohnivé show.

Co na Koh Lipe dělat?

My jsme si na Koh Lipe jely odpočinout, takže mezi hlavní aktivity patřilo slunění se na pláži a koupání se v nádherné a teplé vodě. Určitě nepropásněte šnorchlování, nebo potápění, můžete si tady udělat i potápěcí kurz.

Pokud jste fanoušci jógy, můžete navštívit buď tu v Castaway resortu, ta je ale dost relaxační a spíše protahovací, nebo chcete-li se zapotit, zajděte si do Keiritas Yoga, ta totiž vychází z ashtangy. Stoje na rukou a na hlavě byly na denním pořádku. Připravte se na to, že ceny jsou podobné jako v Česku a to okolo 200 korun za hodinu.

Až budete unavení ze sluníčka, zajděte si na jednu z místních masáží, centra jsou na každém rohu a masáž celého těla vás vyjde okolo 300 korun za hodinu. Hned první den jsme si našly masážní centrum, ve kterém jsme pak byly pečené vařené. Thajky jsou rády za každého zákazníka a vyjdou vám se vším maximálně vstříc.

Pokud vás Koh Lipe přestane po nějaké době bavit, můžete vyrazit po okolním ostrovech formou island hoppingu, znovu doporučuji využít služeb Thai Beach Travellers, o nic se tak nemusíte starat.

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama