reklama
 

K výběru auta muže nepotřebujete: Na co se soustředit?

Pro mnohé ženy může znamenat výběr nového vozu nepředstavitelný problém. Barvu a vzhled posoudí celkem snadno, ale co výkon, jak porovnat cenu a koupit ojeté, nebo nové?

Foto: iStock

Je toho skoro stejně jako při výběru nového partnera. Navíc požadavky se odvíjejí nejen od designu, ale také od velikosti a funkčnosti. Záleží na počtu dětí, velikosti kočárku, kol, nebo třeba počtu a délce lyží a dalších věcí, které budete chtít převážet, nebo s autem absolvovat.

Určitě si nejdříve promyslete, na jaký druh cest budete auto potřebovat, jak často v něm budete vozit celou rodinu a kolik času v něm strávíte. Na kratší cestu do práce či popojíždění po městě vám bude stačit třeba menší vůz s motorem 1,2 litru. 

Jestli plánujete i delší trasy na výlety a dovolené kombinované s jízdou po dálnici, nebojte se sáhnout po SUV nebo kombíku, například o objemu 1,5 litru. U žádného prodejce by neměl být problém si auto nejprve otestovat a klidně do něj kočárek nebo dětské kolo napasovat na zkoušku. Pokud do kufru důležité věci nedostanete, zkuste prostě jiný model. Do města se hodí třeba městský crossover nebo SUV - to obstojí i na zimní dovolené. Jen málokdo si koupí auto stejně rychle jako rohlíky v samoobsluze a prodejci jsou na to zvyklí, takže žádný stres.

"Každá žena má svůj vlastní vkus a své specifické potřeby. Pro větší rodinu je ideální robustní bezpečné auto s velkým úložným prostorem. Kdo nevozí děti nebo velké náklady a spíš jezdí po městě do práce či na nákupy, může zvolit třeba novou verzi Toyoty Yaris, která je praktická, ale i elegantní. S menšími auty také jednodušeji zaparkujete. To je v městské džungli často rozhodující," doporučuje Jitka Kořánová z Toyoty. 

Jaký motor?

Zvolit můžete benzínový, dieselový, hybridní anebo plně elektrický motor, který je sice maximálně ekologický, ale také nejdražší. Kompromisem mohou být hybridy, které jsou velmi praktické a lze na nich dost ušetřit. Nejsou ani drahé, ani složité na údržbu, jak se dříve tradovalo. Podle okolností jízdy hybridní motor využívá režim, který je v tu chvíli nejvýhodnější, spotřeba je velmi nízká zejména při pohybu ve městě. Při pomalé jízdě v koloně či na semaforech jede vůz jen elektřinu, takže nic "nežere", nedělá rámus a také šetří vzduch.

Na palivu je možné ušetřit až desetitisíce korun díky nízké spotřebě. Malý příklad: S palivem za tisíc korun ujede standardní auto ve městě kolem čtyř set kilometrů, hybrid až tisíc kilometrů. Hybridní motor také obsahuje podstatně méně součástek a snižuje se tak i pravděpodobnost, že se vám v autě něco porouchá. 

U hybridu se elektromotor sám dobíjí při brždění, které vytváří energii. Doporučuje se tedy plynulá jízda a pokud možno delší pomalé brzdění. Jízda v hybridu je úsporná a zároveň dynamická. 

Ptejte se na bezpečnost

Při výběru nového člena rodiny dbejte na pohodlí, ale také na bezpečnost. Dnes již mají auta mnoho bezpečnostních vychytávek. Zaměřte svou pozornost na prvky aktivní bezpečnosti. Jedná se o výbavu vozu, která pomáhá předejít dopravním nehodám. Patří do ní multikolizní brzda či kontrola mrtvého úhlu ve zpětných zrcátcích. 

Příjemným rozšířením je pak parkovací asistent, který vám díky parkovacím čidlům či zpětné kameře pomůže bez problémů zaparkovat. Pokud to vaše finanční možnosti dovolí, připlaťte si za automatickou převodovku, je to pohodlnější. Odpadne potřeba zařadit každou chvíli jinou rychlost a jízdu autem si mnohem více užijete. Obzvlášť v ucpaném městě plném semaforů oceníte její přednosti a garantujeme, že řazení vám rozhodně chybět nebude.

A zlatá rada na závěr. Až se rozhodnete pro ten správný vůz, nezapomeňte ho ještě před samotným zakoupením pořádně projet, zkusit si zaparkovat a podobně. To, jak se v autě vy sama cítíte a jak se vám ovládá, je totiž to nejdůležitější.

reklama

Komerční tip

reklama