reklama

Jak ušetřit na cestách? 9 tipů, jak neprovětrat peněženku

Vidět kus světa, aniž byste výrazně snížili svoji úroveň života a provětrali peněženky, jde snadněji, než byste si možná mysleli.

Foto: iStock

Cestování stojí nemalé peníze. Jenže když na to jdete s rozmyslem, můžete mnohonásobně ušetřit a domů se pak vracet s dobrým pocitem, že vám z původního budgetu ještě něco zbylo. Jak to nejlépe udělat?

Perfektní načasování

Léto je pro většinu lidí synonymem dovolené. Je to ovšem také nejdražší období, které si z celého roku můžete vybrat. Když se rozhodnete vyrazit ještě mimo sezónu, například v červnu nebo v druhé polovině září, nejen že chytíte příjemně teplé počasí, ale také můžete pořídit zájezd výrazně levněji.

Exotika levněji

Při nákupu zájezdů do větší dálek si dejte tu práci a zjistěte původní firmu nabídky a nakupte zájezd přímo u ní. Často se totiž stává, že české cestovní agentury zajišťují zájezd například u německé firmy a navyšuje tak svou nabídku o vlastní provizi. Vypomoct by vám mohly i současné firmy, které se zabývají porovnáváním cen. "Velké množství turistů při výběru zájezdu zbytečně přeplácí na balíčcích cestovního pojištění," upozorňuje Zbyněk Laisek z firmy Porovnej24.cz.

Způsob cestování

Sledování cen letenek je pro běžného smrtelníka tak trochu magická hra. Nejlépe uděláte, pokud několik dní budete sledovat cenové relace do cílové destinace a porovnávat nabídky prodejců. Někdy se dokonce stává, že vyjde levněji neletět z Prahy, ale třeba z Vídně či Berlína i včetně nákupu jízdenky do konkrétního města. Při cestování autem po Evropě se vyplatí sledovat ceny pohonných hmot. Není vůbec výjimkou, že se ceny liší třeba i o třicet procent! Stejně tak nezapomeňte na mýtné brány. Průjezd jimi se vám může také výrazně udělat díru v rozpočtu.

Ubytování

Velká položka v nákladech během cestování se dá šalamounsky vyřešit: třeba díky cestovatelskému fenoménu AirBnb, který bohužel není všude, nebo výměnám bytů například HomeExchange, kde nezaplatíte ani halíř. Dobrodružnější povahy si mohou vypůjčit obytný vůz, ve kterém se dá strávit pohodlná noc a ještě ušetřit za hotelový pokoj.

Nákup jídla

Jíst se musí i na dovolené, což je často velkým kamenem úrazu při snahách něco ušetřit. Posezení v restauraci při obědě či večeři zní romanticky, ale při součtu všech účtenek se vám můžou protočit panenky. Chcete-li při cestování co nejvíc ušetřit, nakupujte u místních trhovců třeba v odpoledních hodinách, kdy ceny potravin klesají na zlomek původní ceny, a jídlo si sami připravujte. Rozhodně si vyberte ke zpracování a ochutnání místní speciality, ryby či ovoce a zeleninu. Pravda, času stáním u plotny moc neušetříte, ale na druhou stranu díky tomu dáte odpočinout vaší peněžence.

Posouvání se na místě

I když se to nemusí zdát, cestování na místě může také sáhnout vydatně do peněženky: nákup jízdenek na metro, autobus či tramvaj, platba parkovného za auto. Řešením může být přesedláním na kolo, ať už to vlastní dovezené nebo na místě zapůjčené. V dnešní době se půjčovny ve větších městech rozrostly jako houby po dešti a cena kola na jeden den vyjde často levněji než nákup celodenní jízdenky. Pohodlnější variantou jsou i neustále se rozrůstající firmy, které zapůjčují auto kdekoliv po městě a často i díky konkurenci jsou ceny neuvěřitelně nízko. Nespornou výhodou těchto nových půjčoven je, že vozidlo můžete nechat kdekoliv a kdykoliv a platíte za skutečné projeté kilometry nebo doby používání. K používání je potřeba jen nainstalovaná aplikace.

Smlouvejte

Ať už se nacházíte ve Španělsku, Francii nebo Norsku, pokaždé je tu možnost snížit původní cenu na přijatelnou úroveň. Což platí zejména u turistických atrakcí. Často je tam velká konkurence, která tlačí obchodníky k větší otevřenosti k požadavkům svých potencionálních klientů. Nebojte se tedy říct, že s jejich nabídkou nejste příliš nadšení a že si to ještě rozmyslíte, jakmile se podíváte na nabídky ostatních firem se stejným zbožím nebo službou.

Nákupy suvenýrů

Tady se dá ušetřit skutečně mnoho. Kýčovité a nepraktické suvenýry z cest, na které se jen práší, potěší jen málokoho. Když už chcete své blízké něčím obšťastnit a nechcete utratit majlant, přivezte to, co je na dosah ruky, je typické pro danou oblast a stojí pakatel: ručně vyrobené mýdlo či likér z místního trhu, velké mušle z pláže, sušená levandule atp.

Tipy domorodců

Doporučení skrze cestovní kanceláře nebo komerční průvodce uměle zvedají ceny. Proto raději vyhledávejte v cílové destinaci vaší dovolené taková místa, která mají atmosféru, jsou oblíbená mezi místními a nedisponují uměle vyhnanou cenou. Jednou alternativou je se pobavit s místními lidmi a proniknout tak do jejich města nejpřirozenějším způsobem. Nebo spolehnout na nově vznikající aplikace (například www.spottedbylocals.com), které dávají tipy na nepříliš turisticky navštěvovaná místa, ovšem neméně zajímavá a hlavně často levná.

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama