reklama

Kouzelná Florencie: Netradiční průvodce městem

„Perla Toskánska" nebo „Renesanční poklad". Snad každý má o tomto italském městě nějakou představu. Co tu ale můžete zažít, abyste si nepřipadali jen jako obyčejný turista?

Foto: iStock

Pořádný steak a trpké chianti. Věděli jste, že právě takový pokrm a pití neodmyslitelně k Florencii patří? Můžete se tu projít ve stopách geniálních umělců, rozhlížet se z malebných kopců i ochutnat zdejší typický sendvič, který si tolik oblíbil Michelangelo.

Pokud jste zde poprvé, nemůžete vynechat povinnost každého cizince, který Florencii navštíví: dóm Santa Maria del Fiore, jehož kupole dominuje panoramatu města, a baziliku Santa Croce. Dóm je tak velkolepý, že se nevejde do objektivu a potřebujete obrátit hlavu vzhůru, což byl záměr tvůrce stavby Filippa Brunelleschiho. Chtěl, aby každý, kdo se k Dómu přiblíží, musel takovým způsobem obdivovat kupoli, která se skládá ze čtyř milionů cihel. Ačkoliv tehdejší vládci města byli k takovému nápadu značně skeptičtí, Brunelleschi byl velmi tvrdohlavý a trval si na svém. Záměr se podařil.

Bazilice Santa Croce se přezdívá Pantheon Florencie, je zde pochován Michelangelo, Machiavelli, Galileo i další velikáni italských i světových dějin.

Předejděte frontám

Do Galerie Uffizzi, což je nejstarší muzeum v Evropě, se vyplatí si pořídit lístky dopředu on-line. Vyhnete se frontám, protože každý návštěvník Florencie si chce prohlédnout díla Tiziana, Caravagia, Leonarda da Vinciho nebo Raffaela.

Tajné místo

Na první pohled skromná kavárna veřejné knihovny Caffetteria delle Oblate nabízí úžasný výhled na Dóm. Mají tu navíc studentské ceny, dobrou kávu a terasu, kde můžete fotit dle libosti úžasné panorama.

Ráj labužníků

Pro Florencii je typický pokrm nejen steak, připravený na žhavém uhlí, bez přídavku koření. Přílohou je pak pouze sůl, pepř a olivový olej. Zapijte steak hořkým chianti a budete se cítit jako starověcí Etruskové, kteří údajně měli právě takový jídelníček. Další vyhlášenou pochoutkou je lampredotto: sendvič, kvůli kterému byl údajně Micheangelo schopen přestat alespoň na chvíli malovat. Je to houska plněná hovězími dršťkami, které jsou uvařeny s cibulí, rajčaty a kořenovou zeleninou a omáčkou salsa verde.

Pro ty, kdo nespěchají

Zdá se, že se ve Florencii nedá vyhnout davům turistů, kteří chtějí vidět vše najednou. V tom připomíná tohle město Prahu, ale stejně jako naše metropole, tak i Florencie má svou skrytou tvář, kterou ukáže jen trpělivým a pozorným.

Třeba když večer přijdete na malé náměstíčko Piazza della Passera, které se nachází na levém břehu řeky Arno. Je to oblíbené místo domorodců, kde příjemně strávíte večer, nachází se tu totiž jeden podnik vedle druhého. V kavárně Caffe degli Artigiani vám připraví koktejl nebo nalijí skleničku vína ještě před večeří, často zde také hraje živá hudba. V restauraci 5 e Cinque vám nabídnou skvělou vegetariánskou kuchyni, po večeři si dejte vyhlášenou zmrzlinu v Gelateria della Passera. 

Jiný pohled

Už vám stačilo procházet se úzkými uličkami a potřebujete větší perspektivu? V ulici Medici 6, poblíž náměstí Republiky, vystoupejte do šestého patra a ocitnete se v lounge baru View on Art. Přivítá vás tichá terasa a kouzelný výhled na město.

Nejklidnější muzeum ve městě

Až uvidíte povinné pamětihodnosti Florencie, kde jsou všichni (jen si dejte pozor na štosující se davy na nejznámějším mostě města Santa Trinita, kde se v posledních letech všichni fotí na Instagram), můžete zamířit do místa, kde je většinou úplný klid. Jedná se o původně sirotčinec Spedale degli innocenti, který se nachází na Piazza della Santissima Annunziata 12. Postavil ho v roce 1418 též Filippo Brunelleschi. Součástí bývalého sirotčince je i muzeum, kde najdete i obrazy od Boticelliho či zde můžete obdivovat nádherné starobylé knihy. V muzeu se na poměry Florencie vyskytuje velmi málo lidí a budete zde klidně rozjímat.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama