reklama
 

Co dělat, když vám krátce před dovolenou propadl pas?

Nemůžete se dočkat, až si užijete pár dnů volna daleko od každodennosti. Chystáte si plavky, opalovací krém, letenku a...ouha! Váš cestovní doklad, o kterém jste si mysleli, že ještě aspoň rok platí, propadá během pár dnů. Co teď?

Foto: iStock

V případě, že jste se v předchozích řádcích našli, nepropadejte výčitkám. Nejste chaotici ani nejvíc dezorganizovaní lidé na světě. Tohle se prostě stává a je lepší na doklad s končící cestovní platností přijít teď než na letišti.

Je tu navíc novinka: od července se zkrátí lhůta pro expresní vydání cestovních pasů o jeden den. V současné době lze obdržet pas nejrychleji do 6 pracovních dní, od začátku letních prázdnin to bude již jen 5 dní. Stát cestujícím také nově umožní za příplatek obdržet pas do pouhých 24 hodin od zažádání. Standardní doba pro vyhotovení pasu zůstává stejná a to 30 dnů.

Ať už se chystáte kamkoliv, váš pas by měl mít delší platnost než 6 měsíců. Co dělat, když na prošlý cestovní doklad přijdete dva dny před odletem? Existuje řešení, ale bude vás stát pěkně draho. Během jednoho dne získáte takzvaný expres pas, podmínkou ale je, že za službu musíte zaplatit 6 tisíc korun. Pro děti mladší 15 let to stojí 2 tisíce.

Počítejte také, že o nový pas ve zkrácené čtyřiadvacetihodinové lhůtě bude možné zažádat u kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností nebo úřadu pražské městské části. Vyzvednout si ho ale pouze jen na pracovišti ministerstva vnitra.

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama