reklama
 

Cestování o samotě: Překonejte strach a dočkáte se dobrodružství i velké odměny

Toužíte navštívit nějaké místo, ale nemáte s kým jet? Výborně! Pak vezměte odvahu do hrsti, předsudky zahoďte za hlavu a naplánujte cestu. Neradíme vám, ať utečete od svých problémů. Jen se na ně podíváte z nové perspektivy.

Foto: iStock

Cestování o samotě vás konfrontuje s tím, co se v běžném dni nemá šanci ukázat. S niternými pocity, strachy, touhami. Taková sebereflexe je přirozeně nejen zdrojem obav, ale také z ní můžete těžit ještě dlouhé roky.

Co získáte, když někam pojedete sami? Velkou zkušenost s tím má cestovatel Sean Kim, který o ní promluvil na svém blogu. Ocitl se totiž v životě na mrtvém bodě. Měl pocit, že se nikam neposouvá, a potřeboval se na sebe a svůj život podívat jinýma očima. Proto si sepsal seznam míst, od Mnichova, Paříže přes Cuzco po New York, která by chtěl navštívit. A pak to během 15 měsíců splnil.

Opravdu poznáte, co je samota zač

"Ve chvíli, kdy přicestujete do míst, kde jste ještě nikdy nebyli, vnímáte svou nervozitu," píše Sean. Možná ale vaši paniku zklidní vědomí, že všichni cestovatelé se v takových situacích cítí obdobně. Připadají si osamocení, nevědí, co je čeká. Později ale zjistíte, jak příjemné může být setrvávat pouze ve společnosti sebe samého. Jste svobodní a můžete si dělat, co uznáte za vhodné.

Budete vlastnit jen to, co doopravdy potřebujete

Pohodlí domova vyměníte za cestování. S sebou si můžete vzít jen to, co unesete. Což je skvělý způsob, jak protřídit svůj majetek. Rychle poznáte, že se od prahnutí po věcech osvobozujete, už nad vámi nemají kontrolu.

Kvalita zvítězí nad kvantitou

Naše společnost je pořád nastavená na výkon a musíme toho mít co nejvíc. Nejen majetku, ale také přátel a úspěchů. Během cestování ale objevíte, jak kouzelné je vidět méně, ale o to víc si to místo užít.

Opravdové sebevědomí

Na cestách sólo vám dojde, že nikomu nic nedlužíte. Ve smyslu toho, že vás ostatní nemusí mít bezvýhradně rádi a být z vás nadšení. Přestanete se podbízet a snažit se vyhovět za každou cenu každému. Takové chování bere příliš mnoho energie.

Učíme se neustále

Během cestování obvykle padají předsudky o jiných kulturách i nás samotných. O samotě si je mnohem víc uvědomujeme, než když máme pro naše putování parťáka. Nikdy není na škodu zkusit lekce cizího jazyka, ochutnat místní kuchyni a dát se do řeči s domorodci.

Nemusíte si koupit letenku na druhou stranu zeměkoule, stačí vyjet vlakem přes hranice a naplánovat si sólo jeden víkend. Vyzkoušíte, co dovedete, a třeba se pro vás cestování o samotě stane rituálem, který budete chtít na pár dnů zopakovat každý rok.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama