reklama

BLOG Mámou stylově: 5 tipů, jak zvládnout let s dítětem bez stresů a pláče

Miluji cestování a ani s dětmi se ho nevzdávám. Moje holky už byly v Austrálii, na Novém Zélandě, v Thajsku a různých evropských destinacích. Dlouhý let sice není úplně příjemný, ale když se na něj dobře připravíte, uteče jako po másle i s těmi nejmenšími.

Jak zvládnout s dítětem let
Jak zvládnout s dítětem let | Foto: iStock

Moje přípravy na dlouhý let s dětmi

1) Jak vyzrát na přetlak v uších

V příruční tašce do letadla mi nechybí cucací bonbóny a pitíčka (i takové ty ovocné kapsičky). Při vzlétání a přistávání je hned mým holkám podávám. Díky polykání nevzniká v uších tak velký přetlak a ouška pak nebolí. A pokud kojíte, není nic jednoduššího, než miminku nabídnout prso. Nebo i mléko z lahvičky je varianta.

2) Zábava

Jak zabavit děti při několikahodinovém letu? To je největší oříšek. Asi nejsnadnější řešení je, si najít noční let. Dítě má své vnitřní hodiny a i v letadle usne. Na rozdíl ode mě, která né a né zabrat a jen sleduje, jak klidně oddechují.

A když letíte přes den? Vybavte se různými sešity a knihami s aktivitami. Záleží, jak staré vaše dítě je. Když byl dceři rok, milovala takové ty sešity se samolepkami, těch jsem koupila třeba pět do zásoby a na pár hodin si vyhrála. Určitě je dobré mít nějaké hračky a knížky, které dítě ještě nikdy nevidělo, při jejich objevování se zabaví na delší čas.

Sice to není úplně to nejlepší řešení, ale v dnešní době už existuje plno chytrých a skvělých mobilních aplikací. Mohou být i edukativní, tak zas takovou škodu neudělají. Před odletem si pro holky tedy jako záložní plán pár nových her do telefonu postahuji.

Čas v letadle může být i skvělá příležitost si s dětmi povídat nějaké příběhy a zážitky.

3) Jídlo

Na občerstvení v letadle se nikdy nespoléhám. Když letíte s dětmi, máte povoleno mít pro ně lahvičku s pitím. Nebo případně si tekutiny koupíte v letištním prostoru. Mimo to mám již zmiňované bonbóny, ovocné sáčky, sušenky, jednotlivě zabalené kousky sýru a nakrájené ovoce. Jídlem se dlouhý čas v letadle také skvěle vyplní a nestane se vám, že dítě dostane hlad.

4) Strach z letu

Mámou stylově

Mámou stylově

Alice je máma dvou holčiček a milovnice módy, která se jednoho dne rozhodla, že si založí blog Mámou stylově (www.mamou-stylove.cz), kde se bude věnovat jen tomu, co ji baví a bude doufat, že to bude zajímat i někoho dalšího. Během šesti let se z blogování stala její práce a rozjela mimo to i svůj Youtube kanál. Ostatním mámám chce jednoduše ukázat, že s dětmi život nekončí a jde to být stále sama sebou.

Pokud máte strach z létání, snažte se to nepřenášet na vašeho mrňouse. Spíš ho povzbuďte, že to bude sranda, uvidí mráčky a třeba mu pusťte i nějakou pohádku o letadýlku. Když nastane den "D", nezapomeňte pak doma jeho oblíbeného plyšáka, se kterým se bude cítit více v bezpečí.

5) Pohlídejte si mezipřistání

Pokud máte před sebou dlouhý let, asi se nevyhnete mezipřistání. Není zas tak špatné, děti se proběhnou, vyřádí a malinko unaví. Většinou na letištích bývá i nějaký ten dětský koutek. Ale pohlídejte si, aby čas na letišti mezi lety nebyl delší než 2 - 3 hodiny. Cestování se pak protáhne a druhý let už dítě bývá zpruzenější. Proto je lepší "přežít" jeden dlouhý let než několik mezipřistání. Pokud se jim nevyhnete, snažte se najít takové spoje, které mezi sebou nemají dlouhou pauzu.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama