reklama

Češi nebyli nikdy lepší. V počtu odložených fotbalistů

Bílek vyzkoušel před Skotskem rekordních 51 hráčů

Praha - Přátelská ostuda a s Nory je za námi. Ve Skotku budeme jiný, semknutý tým. A uhrajeme tam baráž o fotbalové ME 2012.
Takový optimistický scénář si natiskli do hlav čeští reprezentanti před sobotním klíčovým zápasem kvalifikační skupiny v Glasgově. 
Ale jen aby z jejich fantasystory se sladkým happyendem nebyla pohádka o tom, jak sedlák tak dlouho probíral, až přebral, a zbyly mu jen prázdné ruce a oči pro pláč.
Na vysvětlenou - trenér Michal Bílek za necelé dva roky vyzkoušel 51 uchazečů o dres s lvíčkem. Když hrálo samostatné Česko o předchozí čtyři ME, žádný jiný trenér za stejnou dobu na tolik hráčů neukázal.
A tolik jich posléze neodložil jako nepoužitelných.
Čtěte také:
Tři brankáře, 11 obránců, 25 záložníků a 12 útočníků povolal Bílek od podzimu 2010 do národního týmu.  Vystačili by na čtyři jedenáctky se dvěma náhradníky.
 „Je úplně v pořádku, že vyzkoušel tolik hráčů. Kdy jindy by to měl udělat, než v době, kdy jejich kvalita není taková jako dříve," řekl Aktuálně.cz stříbrný medailista z EURO 1996 a Bílkův spoluhráč z reprezentace i ze Sparty Václav Němeček.
Slabší povahy se bojí, že 52. experimentem bude Jiráček
Podle Němečka nespočívá hlavní problém v příliš časté obměně národního týmu. Při prohře 0:3 v Norsku se ukázalo zejména rezervy v přístupu jednotlivců k utkání a  hlavně v týmové spolupráci členů základní jedenáctky.  
Bílek před odletem do Skotska naznačil, že řady borců, nasazených do reprezentačních zápasů během jeho éry by se mohly v Glasgově rozšířit o plzeňského Petra  Jiráčka. Fanouškům se slabšími nervy zabrnkal kouč na nervy, šlo by o Jiráčkovo první utkání za Česko.
„Pokud chce Michal Jiráčka opravdu ve Skotsku nasadit, měl ho vyzkoušet už v Norsku. Věděl by, co od něj může čekat. Premiéra v ostrém kvalifikačním utkání by byla pro Jiráčka hodně těžká," prohlásil Němečkův kolega ze stříbrného EURO 1996 Radek Látal.
Majitel zlaté ´československé´ medaile z ME 1976 Karol Dobiaš považuje start Jiráčka v Glasgově za velké riziko. „Je to nezkušený chlapec, a kdyby ve svém první zápase za reprezentaci něco pokazil, táhlo by se to s ním pořád," vysvětlil Dobiaš, proč Bílkovi doporučuje opatrnost.
 Látal si myslí, že v tak důležitém duelu se reprezentační trenér vyhne experimentům, a vybere do základní jedenáctky samé zkušené hráče. 
Bílek vyzkoušel rekordně početnou ekipu, výkonům to nepomohlo
Ačkoliv Bílek volil své ´vysněné´ sestavy z největšího počtu fotbalistů, jeho tým celý čas výkonnostně zaostává za výběry, které se probojovaly na EURO 1996, 2000,2004 a 2008.
Trenér Dušan Uhrin dal v přípravě a v kvalifikační skupině na EURO 1996 v Anglii šanci 41 fotbalistům. Mužstvo vybojovalo stříbro.
Vedle Kadlece, Kuky, Němečka, Kubíka, Skuhravého, Kouby, Bílka nebo Karla Rady začínala mimořádně silná generace, jež se prosadila ve věhlasných evropských klubech. Zastupovali ji hlavně Nedvěd,  Šmicer, Patrik Berger, Bejbl, Poborský.
O čtyři roky později otestoval Jozef Chovanec 46 borců. Na šampionátu v Holandsku a v Belgii vypadla reprezentace ve skupině. Nestačila na  Holanďany a Francouze.  K Nedvědovi a spol se přidali například Galásek, Koller, Jankulovski či Rosický. 
Brückner taky hodně zkoušel, ale měl z čeho vybírat
Trenér Karel Brückner před EURO 2004 v Portugalsku, kde Češi předváděli nejhezčí fotbal v 17 let staré historii své ´samostatné´ kopané, experimentoval skoro stejně masivně jako Bílek.
Vyzkoušel 49 fotbalistů. V kvalifikaci a na šampionátu však již pracoval s ustálenou sestavou a v přátelských utkáních před bronzovým EURO 2004 hledal pouze nejvhodnější náhradníky. A jako vynikajícího žolíka objevil Marka Heinze.
Do hvězdného kádru vklouzli jak po másle Grygera, Ujfaluši, Baroš nebo Bolf.
Před finálovou částí ME 2008 ve Švýcarsku a Rakousku se v dalším Brücknerově výběru prostřídalo pouze 38 fotbalistů.
Konečná sestava už bez Nedvěda, Poborského nebo Šmicera nedosahovala kvalit ´portugalského´ týmu a ze skupiny se neprodrala do čtvrtfinále po šokujícím kolapsu z Tureckem. Češi ztratili vedení 2:0 a druhý a třetí gól inkasovali v 87. a 89. minutě. 
Bílek pracoval v uplynulých dvou letech s mnohem horším materiálem než dvakrát po sobě Brückner. A pořád tápal především při pátrání po ideální útočné formaci.
Najit střelce, to je jak hledat jehlu v kupce sena
Přímo v kvalifikačních střetnutích v ní Bílek protočil sedm hráčů - Baroše, Necida, Bednáře, Fenina, Mageru, Václava Kadlece a Lafatu.
S pramalým efektem. S Litvou vyšla reprezentace naprázdno, Skotům vsítil jedinou branku stoper Hubník, ve Španělsku skóroval záložník Plašil.
Forvardi se prosadili jen při dvou výhrách 2:0 se slabým Lichtenštejnskem. Necid, Václav Kadlec a Baroš zaznamenali po jednom gólu. Ten čtvrtý přidal obránce Michal Kadlec.
Ze současného kádru vstřelili více než deset branek v národním dresu pouze dva fotbalisté - Baroš 30 a Rosický 20. Plašil skóroval pětkrát a dva góly si připsali Lafata, Michal Kadlec, Pudil, Hubník a Pospěch.
Jaký rozdíl proti rokům 1974 a 1975, kdy se rodila sestava pro zlaté ME 1976. Trenér Ježek otestoval také hodně fotbalistů - jen o čtyři méně než Bílek. Ale mohl si vybírat z excelentních střelců, jakými byli Nehoda, Bičovský, Galis, Adamec, Petráš, Kroupa, Jurkanin, František Veselý, Masný, Panenka nebo Švehlík.  

Odhalili jsme neodbornou terapii, čelíme sprosté kampani, říká režisérka Infiltrace | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama