reklama

Češi dál šetří. Ani říjen nepřinesl obchodům růst tržeb

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Praha - Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy klesly v říjnu o 0,8 procenta oproti letošnímu září. V porovnání s loňským říjnem stouply - po očištění o vliv počtu pracovních dní - o jedno procento. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

„Není to žádná sláva, ale ani žádná tragédie," komentuje čerstvá čísla Michal Brožka, hlavní analytik Raiffeisenbank. Spotřebitelská důvěra podle něj míří vzhůru a to by se postupně mělo probojovávat i do růstu maloobchodních tržeb. „Data v příštích měsících mohou být do určité míry deformována vlivem intervencí České národní banky. Za celý rok 2013 čekáme pokles maloobchodních tržeb o 0,3 procenta a v příštím roce jejich mírný růst o 1,6 procenta," říká Brožka.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka se od říjnových maloobchodních tržeb rozhodně nečekal zásadní obrat v utrácení spotřebitelů a nová čísla tato očekávání potvrdila.„Bez aut se tržby obchodníků stále propadají. Stabilně se méně utrácí za jídlo, pohonné hmoty a lidé šetří i na bytovém vybavení," upřesňuje Dufek. Nadále se ale výrazně daří e-shopům a zásilkovým obchodům, jejichž tržby stále rostou dvouciferným tempem.

Na meziročním poklesu tržeb bez očištění o 0,6 procenta se podílel zejména prodej v samotném maloobchodě a částečně i nižší počet pracovních dní (o jeden). Největší vliv na meziroční pokles měl prodej nepotravinářského zboží (o jeden procentní bod). Ke zmírnění poklesu naopak přispěl vývoj v motoristickém segmentu (růst o 0,7 procentního bodu).

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama