reklama

"Zahrála to pěkně." Češi před odvysíláním rozhovoru s Meghan vyjadřují komentáře

Ve čtvrtek večer odvysílá Česká televize rozhovor vévodkyně a vévody ze Sussexu. Původně ho zveřejnila americká televizní stanice CBS 7. března a už krátce poté se k zahraničním reakcím na vyjádření královského páru přidali i Češi. Slova Meghan a prince Harryho hodnotilo negativně 89 procent. Očekává se, že po čtvrtečním odvysílání další reakce českých diváků přibudou.

Foto: ČTK

Rozhovor britského prince Harryho a jeho manželky Meghan, který se odvysílal na americké televizní stanici CBS s moderátorkou Oprah Winfreyovou 7. března, vzbudil bouřlivé reakce i na českých sítích. Podle vyjádření společnosti Newton Media se v období od 7. března do 23. března k tomuto tématu v českém prostředí objevilo na 18 839 zmínek, přičemž slova vévodkyně a vévody byla v českých sociálních médiích pozitivně hodnocena pouze z 11 procent všech komentujících. 

Ve čtvrtek 1. dubna večer odvysílá Česká televize tento kontroverzní rozhovor královského páru. V něm se objevila řada tvrzení, která se stala předmětem pozornosti médií, ale také debat na sociálních sítích. 

Slova Meghan Markleové a prince Harryho hodnotilo negativně 89 procent uživatelů. "V příspěvcích nejčastěji zaznívalo, že je vévodkyně pouhou herečkou a její tvrzení nepůsobí důvěryhodným dojmem. Podle diskutujících jde královskému páru o zisk nebo o zviditelnění," říká Martina Maňhalová, analytička Newton Media. Podle ní se také objevily názory o manipulátorských praktikách vévodkyně vůči princi, jejím špatném vztahu s vlastní rodinou nebo o snaze připodobnit se zesnulé princezně Dianě.

Často se také jednalo o krátké věty s pejorativním nádechem bez uvedení jakéhokoliv odůvodnění. Uživatelé vévodkyni ze Sussexu nazvali zlatokopkou či komediantkou šířící pomluvy.

Zjednodušenému "nálepkování" se nevyhnul ani místopředseda hnutí SPD Radim Fiala, který Meghan ve svém příspěvku označil za neomarxistickou sluníčkářku, která se chová jako nepřizpůsobiví imigranti.

Naopak 11 procent diskutujících hodnotilo výroky královského páru kladně. V těchto příspěvcích zaznívala slova podpory, kdy uživatelé přáli páru nabytou svobodu a klid nebo sympatizovali s jejich náročnou situací. Dále také oceňovali, že se nebáli veřejně vystoupit a okomentovat praktiky v Buckinghamském paláci.

Královská rodina vyšla z hodnocení pozitivněji

Zatímco vůči královskému páru významně převyšovaly kritické zmínky, v případě královské rodiny byla tonalita příspěvků značně vyrovnanější. V návaznosti na kontroverzní rozhovor se o královské rodině vyjádřilo pozitivně 54 procent příspěvků, negativní charakter mělo 46 procent zmínek.

Uživatelé také často srovnávali povahové rysy a vystupování Meghan s vévodkyní z Cambridge Kate a vyzdvihovali úroveň a chování britské královny. Kritické příspěvky odkazovaly především na historické události související s princeznou Dianou, kdy uživatelé vidí podobnosti v přístupu královské rodiny k vévodkyni Meghan jako k zesnulé princezně. 

Jak podotkla Martina Maňhalová, 80 procent debat o kontroverzním rozhovoru královského páru proběhla na Facebooku, nejčastěji pod příspěvky účtů zpravodajských portálů. Uživatelé si svůj názor většinou vytvořili na základě útržkovitých částí rozhovoru nebo mediálních sdělení, která vyplouvala postupně na povrch po odvysílání pořadu s Oprah Winfreyovou. "Je tedy otázkou, zda plné znění rozhovoru vysílané Českou televizí ovlivní dosavadní názory uživatelů a zdali je pro ně toto široce medializované téma stále atraktivní," uzavírá analytička.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama