reklama

"Opusť naši zemi." Prince Williama vyhnali farmáři v Belize svými protesty

Vévoda a vévodkyně z Cambridge byli nuceni zrušit svou sobotní návštěvu v rámci své královské cesty po zemích Karibiku. Jejich první zastávkou měla být kakaová farma v Belize. Místní proti jejich přistání ale protestovali.

Vévodkyně Kate, princ William a premiér Belize Johnny Briceño s manželkou Rossanou.
Vévodkyně Kate, princ William a premiér Belize Johnny Briceño s manželkou Rossanou. | Foto: Reuters

"Nechceme, aby přistáli na našem území. To je zpráva, kterou jim chceme předat. Mohou přistát kdekoliv jinde, ale ne na naší půdě," řekl magazínu Hello! Sebastian Schol z vedení belizské vesnice. Princ William a vévodkyně Kate měli v rámci královské návštěvy po zemích Karibiku v Indian Creek v neděli navštívit kakaovou plantáž. Jejich první zastávka byla ale kvůli nevoli místních přesunuta jinam. 

Kensingtonský palác změnu plánu potvrdil a jako důvod uvedl citlivé záležitosti týkající se domorodé komunity. K situaci se vyjádřila také vláda karibského státu Belize: "Indian Creek bylo jedním z několika zvažovaných míst. Kvůli dění ve vesnici jsme ale pohotovostně vybrali jiné místo, které předvede podnikání mayské rodiny v kakaovém průmyslu." 

Britský zpravodajský kanál Sky News ve své reportáži zveřejnil video, v němž jsou k vidění protestující, jak drží transparenty s nápisy: "Není to vaše země, není to vaše rozhodnutí" a "Princi Williame, opusť naši zemi". 

Kakaová farma, která byla pro návštěvu vybrána, je spojená s organizací Flora and Fauna International. S místními se pře o vlastnictví půdy a William je jejím patronem. Podle televizní stanice Channel 5 se domorodého obyvatelstva také dotkl fakt, že vrtulník královského páru měl bez předchozí konzultace přistát na fotbalovém hřišti.

Cestu po několika zemích Karibiku zahájil královský pár v sobotu. Podnikají ji k příležitosti 70. výročí usednutí královny Alžběty II. Po Belize mají v plánu navštívit Bahamy a Jamajku. 

Mohlo by vás zajímat: Kate a William se vydali na třídenní jízdu vlakem po Británii. Děkují lidem za práci během pandemie (7. 12. 2020)

Kate a William se vydali na třídenní jízdu vlakem po Británii. Děkují lidem za práci během pandemie | Video: Reuters

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama