reklama

Násilí i potupy. Ženy se na sociálních sítích necítí bezpečně. Změňte to, vyzývají

Více než třetina žen do pětatřiceti let má zkušenost s obtěžováním na internetu. Tomuto chtějí udělat přítrž úspěšné a známé ženy. Facebooku, TikToku, Googlu a Twitteru napsaly otevřený dopis.

Foto: ČTK

Stovky prominentních žen z celého světa společně s britskou političkou Diane Abbottovou, herečkou Emmou Watsonovou a zpěvačkou Annie Lenoxou napsaly otevřený dopis technologickým společnostem. V něm je žádají o zavedení větších bezpečnostních opatření na sociálních sítích.  

Facebook, Google, TikTok a Twitter se zavázaly posílit bezpečnost svých uživatelů během Fóra pro rovnost generací v Paříži (Generation Equality Forum), které se konalo na přelomu června a července.

Otevřený dopis vyzývá technologické giganty, aby podle svého slibu jednali. Podepsala ho například bývalá první dáma Mosambiku a bojovnice za ženská práva Graca Machelová, bývalá chilská prezidentka Michelle Bacheletová, britská politička Diane Abbottová, stejně jako další úspěšné a veřejně známé osobnosti. Mezi nimi například herečka Emma Watsonová, zpěvačka Annie Lenoxová, hudebnice FKA Twigs nebo herečka Maisie Williamsová. 

V dopise se píše, že se jedná o "historickou příležitost" a nadnárodní společnosti žádá, aby "řešily jednu z největších překážek v rovnosti žen a mužů: pandemii obtěžování a zneužívání žen a dívek na internetu". Americký výzkum z počátku roku uvádí, že on-line obtěžování zažilo 33 procent žen do věku 35 let, 11 procent mužů a 51 procent homosexuálních a bisexuálních lidí.

Společnosti by se měly zaměřit na zdokonalení funkcí umožňujících uživatelům lépe spravovat, kdo může reagovat na jejich příspěvky. Zlepšit by se měla také možnost filtrovat určité typy obsahu a posílit by se měl systém nahlašování nepříjemných obsahů.  

Slib technologických firem přichází po rok trvající kampani americké nadace World Wide Web Foundation. V rámci ní experti, vláda a ženy mající zkušenost s on-line zneužíváním hledali způsob, jak vyřešit právě problém nevhodného chování k ženám na internetu.

Mohlo by vás zajímat: Smazaný Trumpův účet? Je čas debatovat o zásadách pro sociální sítě, říká Zdechovský

Problematické příspěvky Donalda Trumpa měly být smazány nebo skryty. Do demokracie nepatří výzvy k útokům na instituce, míní europoslanec KDU-ČSL. | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama