reklama

Její návrat do vlasti byl nežádoucí. Práci zlínské rodačky oceňovali i šlechtici

Eva Jiřičná navrhuje luxusní hotely, soukromé byty i mosty. Jejími klienty jsou šlechtici i úspěšní byznysmeni. Její designérské prodejny jsou na prestižních adresách Londýna či New Yorku. Pracovala pro značky jako Hugo Boss, Kenzo, Joseph, Vidal Sassoon a také pro mnoho významných kaváren a restaurací. V rodné zemi přitom lidé její práci dlouho neznali.

Rodačka ze Zlína s britským pasem se v roce 1968 stala proti své vůli emigrantkou a do Československa poté poprvé přijela až v roce 1990. Prohlédnout grafiku
Rodačka ze Zlína s britským pasem se v roce 1968 stala proti své vůli emigrantkou a do Československa poté poprvé přijela až v roce 1990. | Foto: ČTK

"Uvnitř objektů mě fascinuje světlo a práce s ním. Hledám cesty, jak jej dostat do prostoru. Světlost, průhlednost a materiály ve své ryzí podobě," prohlásila kdysi slavná česká architektka. Navrhla Oranžerii na Pražském hradě, lávku pro pěší v Brně, autobusové nádraží Canada Water v Londýně nebo rozšíření knihovny v Leicesteru. A ve středu oslaví 82. narozeniny.

Rodačka ze Zlína s britským pasem se v roce 1968 stala proti své vůli emigrantkou a do Československa poté poprvé přijela až v roce 1990. Její otec byl architekt a pracoval pro Tomáše Baťu. Jiřičná vystudovala na pražské technice a dále u Jaroslava Fragnera na pražské AVU.

Po studiu jí nabídli stáž v Anglii, odjela tam 1. srpna 1968. A pak přišel dopis z velvyslanectví s textem: "Vaše doložka je zrušena a návrat do vlasti z důvodu veřejného zájmu nežádoucí." V roce 1976 si založila ateliér a od té doby pracovala pro řadu slavných klientů, včetně pojišťovny Lloyd, lorda Rothschilda či značky Hugo Boss, Kenzo a Vidal Sassoon. 

Podívejte se na další zajímavosti z jejího života.

reklama
reklama
reklama