reklama

Princezně Dianě by bylo 59 let. Syn Harry na ni veřejně vzpomínal

Nikdy nešla pohodlnou, populární nebo jednoduchou cestou. Tak o své matce, která by dnes slavila devětapadesáté narozeniny, promluvil ve virtuálním proslovu její syn, princ Harry.

Princezně Dianě by bylo 59 let. Syn Harry na ni veřejně zavzpomínal | Video: Associated Press

Během výroční ceremonie na počest princezny Diany The Diana Award, která oceňuje jedince mezi devíti a pětadvaceti lety za mimořádné počiny v humanitární nebo sociální sféře, vystoupil se svým projevem princ Harry. Vzdal hold své matce, současné mládeži a vyjádřil se také k rasovým nepokojům.  

"Jsem tak neuvěřitelně hrdý na to, že jsem součástí těchto cen. Ctím dědictví své matky, které v lidech, jako jste vy, probouzí to nejlepší," řekl Harry ve svém projevu. "Vy všichni děláte neuvěřitelnou práci a v době velké nejistoty jste v sobě našli sílu a inspiraci, abyste na světě zanechali pozitivní stopu. A já jsem velmi rád, že The Diana Award je tady, aby vám v tom pomohla."

A o své matce dále pokračoval: "Vím, že moje matka byla pro mnohé z vás inspirací, a mohu vás ujistit, že by bojovala po vašem boku. Stejně jako mnozí z vás nikdy nešla jednoduchou, populární nebo pohodlnou cestou. Za něčím stála a také stála za lidmi, kteří to potřebovali. Právě teď pozorujeme situaci na celém světě, ve které dominuje izolace a zlost s tím, jak se na povrch dostává bolest a trauma. Tu největší naději ale vidím v lidech, jako jste vy, a jsem si jistý budoucností našeho světa, který se dokáže uzdravit právě díky tomu, že je ve vašich rukou." 

Harry dále zmínil současné hnutí za rasovou rovnoprávnost Black Lives Matter a že on i manželka Meghan cítí, že příslušné generace neudělaly dost, aby institucionálnímu rasismu ve Spojených státech a celém světě zabránily. Ačkoli Harry a Meghan na jaře odešli z královské rodiny, vévoda a vévodkyně ze Sussexu pořád zůstávají jedinými členy, kteří se k současným nepokojům za rasovou rovnoprávnost vyjádřili. 

Svůj projev Harry ukončil tím, že chtějí být s vévodkyní součástí změny a že věří, že tato změna je reálná. 

reklama
reklama
reklama