reklama

Rozvedená olympionička s modrou krví. Jediná dcera Alžběty II. slaví 71. narozeniny

Královská princezna Anne Mountbatten-Windsor je jedinou dcerou královny Alžběty II. a jejího manžela, prince Philipa. Přesto žije někdejší olympionička a přebornice v jezdectví spíše ve stínu svých bratrů. Její děti nenesou žádný šlechtický titul, ona sama se věnuje spíše charitě a je členkou Mezinárodního olympijského výboru. V sobotu oslaví 71. narozeniny.

Královská princezna Anne je jedinou dcerou královny Alžběty II. a prince Philipa. Prohlédnout grafiku
Královská princezna Anne je jedinou dcerou královny Alžběty II. a prince Philipa. | Foto: ČTK, Reuters

Jediná dcera královny Alžběty II. a prince Philipa a narodila se 15. srpna 1950 v Clarence House v Londýně, dva roky po princi Charlesovi. V době svého narození byla třetí v pořadí nástupnictví na britský trůn, po své matce a bratrovi, nyní je 15. v pořadí. 

Již od dětství milovala Anne jezdectví, lásku ke koním zdědila po své matce královně Alžbětě II. Ve 21 letech vyhrála poprvé evropské mistrovství v individuální kategorii a stala se BBC sportovní osobností roku. Po dlouhá léta byla také součástí britského reprezentačního týmu v jezdectví. Zúčastnila se mimo jiné i olympijských her v Montrealu s koněm královny Alžběty II. 

Přestože není v posledních letech její život zdaleka tak sledován veřejností jako život jejích bratrů prince Charlese a prince Andrewa, patří k nejvytíženějším a nejpracovitějším členům královské rodiny a pomáhá své matce s plněním jejích povinností.

V neděli oslaví jednasedmdesát let a do důchodu se rozhodně nechystá. Podívejte se na další zajímavosti z jejího královského života. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama