reklama

Jeho humor se vryl navždy, milenky zůstaly nepotvrzené. Rok od smrti prince Philipa

Princ Philip, nejstarší člen britské královské rodiny, zemřel loni v dubnu, dva měsíce před svými stými narozeninami. Jeho život byl protkaný rodinnými tragédiemi, námořními dobrodružstvími i bojem o místo v britské monarchii po boku královny Alžběty II., jeho manželky. Celý život aktivní sportovec s neotřelým smyslem pro humor odešel do důchodu v roce 2017.

Foto: Cecil Beaton / Wikipedia / Volné dílo

Princ Philip, nejstarší člen britské královské rodiny, zemřel loni 9. dubna na hradě Windsor. Bylo mu 99 let. Jeho život byl protkán rodinnými tragédiemi, námořními dobrodružstvími i bojem o místo v britské monarchii po boku královny Alžběty II., jeho manželky. Celý život aktivní sportovec s neotřelým smyslem pro humor odešel do důchodu v roce 2017. Poslední roky prožíval v soukromí královských sídel a na veřejnosti se ukazoval velmi sporadicky.

Princovo století na fotkách

Vévoda z Edinburghu v číslech

0 let

by oslavil princ Philip 10. června 2021

0 měsíců

bylo Philipovi, když musel s rodinou prchnout z Řecka

0 organizacím

byl během své aktivní kariéry patronem

Přes 0 tisíc akcí

se princ Philip zúčastnil sám mezi lety 1952–2017

0 let

byl ženatý s královnou Alžbětou II.

0 knih

napsal

0 let

sloužil aktivně v armádě

Foto: ČTK

Philipovo dětství a dospívání

Princ Philip, vévoda z Edinburghu, se narodil 10. června 1921 na Korfu jako princ řecký a dánský.

Kvůli výsledku řecko-turecké války v roce 1922 však musela rodina prchnout z Řecka. Philip a jeho otec přišli o řecké občanství a rodina se usídlila na čas v Paříži.

Jeho matce, sestře britského šlechtice Louise Mountbattena, diagnostikovali maniodepresivní psychózu, kvůli čemuž musela odejít od rodiny do švýcarského sanatoria.

Odloučení ji hluboce zasáhlo, stejně jako její vztah k nejmladšímu dítěti – Philipovi. Na milost ji vzal až po mnoha letech, když zjistil, co si prožila.

Po rozchodu rodičů pobýval Philip u svých sester provdaných za německé šlechtice. S nástupem nacistické moci v Německu však v roce 1934 odešel do Skotska, kde studoval na vyhlášené škole Gordonstoun a pobýval u příbuzných v Anglii. Výuka na Gordonstounu byla drsná, ale princ Philip si pochvaloval, že jej dobře připravila na život v armádě.

V roce 1937 jej citelně zasáhla smrt sestry Cecílie, která zemřela při letecké nehodě i s manželem a jeho dětmi. V roce 1939 nastupuje princ Philip do služeb britského námořnictva, kde zůstává po celou druhou světovou válku.

Sestřih důležitých životních okamžiků prince Philipa, vévody z Edinburghu

Foto: Shutterstock

Osudová Alžběta II.

Budoucí britská královna a princ řecký a dánský v exilu se poprvé setkali v roce 1934 na svatbě Philipova bratrance. Alžbětě bylo tehdy osm let, Philipovi třináct. Zamilovali se do sebe však o pár let později, v roce 1939, kdy byl Philip studentem na královské námořní akademii v Dartmouthu. Po celou druhou světovou válku si dopisovali a v roce 1946 se zasnoubili. Princezna Alžběta tehdy přitom nedbala kritických hlasů kolem sebe, které ji od manželství odrazovaly.

Princ Philip se kvůli ní musel vzdát řady věcí, především svého titulu prince řeckého a dánského. V březnu roku 1947 přijal pobritštěné příjmení Mountbatten místo německy znějícího Battenberg a získal britské občanství. Ještě před svatbou byl oficiálně přijat do anglikánské církve, protože původně byl pokřtěn v řecké ortodoxní církvi. Po všech těchto krocích mohl být pár konečně 20. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství prohlášen za manžele. Philip se stal kromě britského prince také vévodou z Edinburghu.

Rok po svatbě se jim narodil první syn Charles a dva roky po něm přišla na svět jejich jediná dcera, princezna Anna. Princ Philip po svatbě i nadále sloužil u námořnictva, a dosáhl hodnosti velitele. Novomanželé po svatbě cestovali po celém světě, Alžběta jako zástupkyně svého tehdy již nemocného otce. Ještě před náročnou budoucností, která je čekala, si užili několik společných měsíců na Maltě, kde Philip sloužil téměř dva roky. Jejich dvě malé děti tehdy zůstaly v Británii. Na konci ledna roku 1952 vyrazili manželé na důležité turné po zemích Commonwealthu a při oficiální návštěvě Keni se Alžběta dozvěděla, že se stala královnou, protože její otec Jiří VI. zemřel. Mnoho se změnilo také pro samotného Philipa, který musel odejít od námořnictva, aby svou ženu doprovázel při oficiálních příležitostech.

Najít si místo vedle své manželky-královny bylo pro prince Philipa složité. Podle historika a odborníka na královské rody Kamila Rodana vévoda z Edinburghu měl vždy jasno v tom, co chce dělat, ale dlouhá léta jej blokovalo jeho neoficiální postavení v královské rodině. V roce 1957 mu Alžběta II. udělila titul britského prince, díky čemuž získal zakotvení v dynastii. Kromě toho si vydobyl také rozhodovací pravomoc o krocích svých dětí nebo udělení příjmení Mountbatten-Windsor pro ty potomky, kteří nebudou královskou výsostí.

Princ Philip a královna Alžběta II. oslavili před čtyřmi lety první platinovou svatbu v královské rodině v britských dějinách a stále si zůstávají velmi blízcí. Poslední rok spolu strávili ve Windsoru, aby se vyhli případné nákaze koronavirem. Kamil Rodan tvrdí, že královský pár je na sebe tak navázán a pojí je taková láska, že úmrtí jednoho z nich bude pro druhého zcela devastující.

Foto: ČTK

Philip jako otec

Ačkoliv podle Kamila Rodana nedělal princ Philip nikdy rozdíly mezi svými dětmi, je známo, že s princeznou Annou si vždycky rozuměl o něco více než s princem Charlesem.

Princ Philip, který prožil kus života jako námořní důstojník, byl podle životopisců a pozorovatelů královské rodiny na své děti častokrát velmi přísný. Přesto byl podle jedné z chův úžasný otec. Vztah k Charlesovi byl však složitý, povahově byli velmi rozdílní a Charles kdysi sám přiznal, že "otcovy rady začal poslouchat až ve dvaceti". Princ tak odmala spíše tíhl k matce. Philip si mnohem více rozuměl s princeznou Annou, a to kvůli její poněkud chlapecké povaze i podobným zájmům, jako měl princ Philip.

Kamil Rodan tvrdí, že značný respekt prince Philipa si získal také princ Andrew, který sloužil v britském námořnictvu a absolvoval také válku o Falklandy v roce 1982. S nejmladším princem Edwardem si kvůli rozdílným zájmům rozuměl o něco méně.

Philipova práce pro britskou monarchii

Princ Philip byl za svůj život patronem 785 organizací, mimo jiné Světového fondu na ochranu přírody (WWF) či Fondu práce. Byl také prezidentem mezinárodní jezdecké asociace či patronem britské nadace British Heart Foundation. Jedním z jeho nejslavnějších a nejdéle trvajících projektů je však Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, kterou založil v roce 1956. Inspiroval se tehdy Kurtem Hahnem, německým pedagogem, který založil školu Gordonstoun, kam Philip kdysi docházel. Program podporuje rozvoj dovedností, pohybu a dobrovolnické aktivity, díky kterým děti a studenti posilují svou zodpovědnost a vytrvalost, poznávají a překonávají sami sebe a získávají nové dovednosti, užitečné pro další studium a práci.

"Princ Philip je tradicionalista stejně jako Alžběta, v tom si rozumí, ale on dokázal držet krok s dobou, reformovat nebo zlidšťovat monarchii, aby nic neztratila ze své výjimečnosti, ale přitom nebyla lidem vzdálená," říká Kamil Rodan.

Foto: ČTK
Foto: Reuters

Philipovy bonmoty

Házíte pořád po sobě oštěpy? zeptal se princ Philip původních obyvatel Austrálie při setkání s nimi.

Velmi rád bych jel do Ruska, i když ti parchanti zavraždili půlku mé rodiny, odpověděl princ Philip v 60. letech, uprostřed studené války, na otázku, zda by někdy chtěl navštívit Sovětský svaz.

Britské ženy neumí vařit, řekl lakonicky při návštěvě Skotského ženského institutu.

Bla bla bla, tak už pojďme dál, řekl jednou Alžbětě II., když se při návštěvě latinskoamerického Belize bavila se svými hostiteli.

Vypadáte, že jste už připravený jít do postele! oznámil Philip prezidentovi Nigérie, který na schůzku přišel v tradičním nigerijském oblečení.

Vypadá to jako něco, co by moje dcera přinesla z hodiny výtvarné výchovy, uvedl kdysi manžel Alžběty II. při navštěvě výstavy tradičního etiopského umění. Princezně Anně bylo tehdy 15 let.

Všichni mi pořád říkali, že bychom měli mít více volného času. A teď si stěžují, že jsou nezaměstnaní, okomentoval britskou ekonomickou recesi v 80. letech.

Nemá většina z vás za předky piráty? zeptal se princ místních na Kajmanských ostrovech, jednoho ze zámořských území Velké Británie při návštěvě v 90. letech.

Nedivím se, že jste hluší, když jste vedle takové hudby, sdělil při návštěvě Cardiffu dětem z Britské asociace neslyšících, které právě stály vedle kapely hrající na bubny z oceli.

Je příjemné být pro změnu v zemi, které nevládne její lid, řekl princ Alfredu Stroessnerovi, někdejšímu paraguayskému diktátorovi.

Takže vás nesnědli? zeptal se Philip britského baťůžkáře, který v roce 1998 přešel Papuu Novou Guineu.

Vždycky když se bavím s nějakou ženou, nařknou mě z toho, že jsem s ní byl v posteli. Zatraceně mě těší, že nějaká dívka by o mě v mém věku mohla projevit zájem, řekl v roce 2006.

Začínají ze mě padat kousky, uvedl před svými 90. narozeninami v roce 2011.

Foto: Reuters, Shutterstock

Princovy eskapády

Kolem prince Philipa se během desítek let vyrojila řada spekulací. Hovořilo se například o jeho údajných milenkách či nevlastních dětech.

Podle historika Kamila Rodana jsou však tato tvrzení spíše smyšlená. Byl ale například členem pánského klubu, kde chodily servírky nahoře bez, a jako mladík rád pořádal tahy se svými kamarády.

Nikdy se však nevynořil žádný zásadní skandál. Největší pozdvižení spíše vždycky vyvolával jeho specifický, břitký humor, který byl častokrát také politicky nekorektní.

V roce 2019, ve svých 97 letech, boural při řízení auta nedaleko sídla Sandringham. Jeho auto se převrátilo na bok, ale nic se mu nestalo. Dvě ženy z druhého vozy se zranily lehce. Dva dny po autonehodě pak řídil bez bezpečnostních pásů, za což dostal napomenutí od policie. Po incidentech se vzdal svého řidičského průkazu.

Bouřlivé století prince Philipa

Princ Philip prožil jedno z nejnapínavějších století. Narodil se v době, kdy světové uspořádání vypadalo úplně jinak, a zemřel v roce, kdy lidé plánují první komerční let do vesmíru. Podívejte se, čeho všeho byl přímým i nepřímým svědkem.

1922Řecko-turecká válka, kvůli které musel se svou rodinou jako batole emigrovat z Řecka.

1928Alexander Fleming objevil penicilin.

1929Říjnový krach na newyorské burze odstartoval velkou hospodářskou krizi.Foto: US-gov, Wikipedie

1931Kanada se stala členem britského Společenství národů.

1933Vzestup fašistické moci v Německu, německý říšský prezident Hindenburg jmenoval Hitlera kancléřem.Foto: Das Bundesarchiv, Wikipedia

1936Anglický král Eduard VIII. abdikoval, jeho místo zaujal jeho bratr Jiří VI., otec pozdější královny Alžběty II.

1937Americký pilot Howard Hughes přeletěl z Los Angeles do New Yorku za rekordních 7 hodin a 28 minut.

1938Rakousko bylo anektováno hitlerovským Německem, podepsání mnichovské dohody.

1939Začátek druhé světové války.Foto: U.S. National Archives and Records Administration, Wikipedia

1940Počátek bitvy o Británii. Objev Rh faktoru krevních skupin.

1941Startuje program Manhattan s cílem vyvinout atomovou bombu.

1944Mezinárodní výbor Červeného kříže získává Nobelovu cenu míru.

1945Výbuch atomové bomby v Japonsku, konec druhé světové války.Foto: National Archives

1949Založení NATO a Rady Evropy. V Řecku skončila občanská válka.

1953Nejvyšší horu světa Mount Everest poprvé zlezli novozélandský horolezec Edmund Hillary s nepálským Šerpou Tenzingem Norgayem.

1956Egypt zestátňuje Suezský průplav, a vyvolává tím suezskou krizi, britsko-francouzská letecká ofenzíva (operace Mušketýr) proti Egyptu.

1958V USA byl založen Národní úřad pro letectví a kosmonautiku USA (NASA).

1960Velké chilské zemětřesení o síle 9,5 stupně Richterovy stupnice bylo dosud nejsilnějším zaznamenaným zemětřesením. Vlna tsunami způsobila rozsáhlé škody na Havaji a v Japonsku.

1961Jurij Gagarin se na palubě lodi Vostok 1 stal prvním člověkem ve vesmíru.Foto: ČTK

1963Při atentátu zemřel americký prezident John Kennedy.

1967V Londýně byla otevřena koncertní síň Queen Elizabeth Hall.

1968Obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy.

1969Americký astronaut Neil Armstrong vstoupil jako první člověk na povrch Měsíce.Foto: ČTK

1972Arabskou teroristickou skupinou Černé září bylo na olympiádě v Mnichově zastřeleno 11 izraelských sportovců.

1977Magnetická rezonance byla poprvé použita pro humánní vyšetření.

1979Matka Tereza získala Nobelovu cenu míru.

1982Válka o Falklandy.

1983Svatý Kryštof a Nevis získal nezávislost na Velké Británii.

1984Jaroslav Seifert získal Nobelovu cenu za literaturu.

1985Na dně Atlantského oceánu byl nalezen zaoceánský parník Titanic.

1986Výbuch jaderné elektrárny Černobyl na Ukrajině.Foto: HBO

1987Při požáru ve stanici King's Cross londýnského metra zemřelo 31 lidi.

1988Aféra Lockerbie, teroristický útok na let Pan Am 103, při kterém zahynulo 270 lidí.

1989Sametová revoluce v Československu, pád Berlínské zdi.

1990Ministerská předsedkyně Spojeného království Margaret Thatcherová rezignovala a do funkce nastoupil John Major.

1991Freddie Mercury oznámil, že má AIDS. Den poté zemřel.

1992Anglikánská církev rozhodla, že bude světit na kněze i ženy.

1993Na základě Maastrichtské smlouvy vznikla z Evropského společenství Evropská unie.

1994Zprovoznění Eurotunelu pod Lamanšským průlivem, spojujícího Francii a Spojené království.

1995Srebrenický masakr, při kterém Vojska Republiky srbské povraždila asi 8373 civilních Bosňáků. Konec války v Bosně a Hercegovině.

1997Princezna Diana zemřela v Paříži spolu se svým tehdejším přítelem Dodim al-Fayedem při automobilové nehodě.Foto: Reuters

1998Spojené království a Irsko uzavřely Velkopáteční dohodu ohledně Severního Irska, čímž byl ukončen desítky let trvající konflikt.

2000Na Mezinárodní vesmírnou stanici vstoupila první stálá posádka.

2001Teroristický útok na World Trade Center v New Yorku a na Pentagon. Foto: Reuters

2004Při bombových útocích ve čtyřech předměstských vlacích v Madridu zahynulo 191 lidí.

2005Teroristické útoky v londýnském metru a autobusech.

2009Barack Obama se stal prvním afroamerickým prezidentem Spojených států amerických.Foto: Reuters

2010Výbuch sopky na Islandu, která se nachází pod ledovcem Eyjafjallajökull, vedl k mnohatýdennímu přerušení letecké dopravy nad celým severozápadem Evropy.

2011Film Králova řeč, inspirován životem Jiřího VI., získal několik Oscarů.

2012Konaly se letní olympijské hry v Londýně.

2014Ve Skotsku proběhlo referendum o nezávislosti na Spojeném království. Pro odtržení od Británie hlasovalo 44,7 procenta lidí, proti 55,3 procenta lidí.

2015Teroristické útoky v Paříži v redakci časopisu Charlie Hebdo a také na dalších místech ve městě.

2016Britské referendum o odchodu Spojeného království z Evropské unie, odchod podpořilo 51,9 procenta lidí.Foto: Aktuálně.cz

2017Nově zvolený americký prezident Donald Trump složil přísahu a vstoupil do úřadu.Foto: Reuters

2018Uhynul poslední samec nosorožce tuponosého Súdán.

2019Na japonský trůn usedl nový císař Naruhito.

2020Svět zachvátila pandemie koronaviru, který se začal šířit z čínského města Wu-chan. Foto: Shutterstock

2021NASA potvrdila přistání vozítka Perseverance a helikoptéry Ingenuity v kráteru Jezero na povrchu Marsu.

 

 

Fotografie: Reuters, Shutterstock, Profimedia, ČTK

reklama
reklama