reklama

Princ Andrew může přijít o královský titul. Dobíhá ho kauza o sexuálním zneužití

Princ Andrew, druhý syn královny Alžběty II., čelí obvinění ze sexuálního zneužití. Pokud by vévoda z Yorku soudní spor prohrál, může přijít o královský titul, píší britská média. 

Britský princ Andrew
Britský princ Andrew | Foto: ČTK

V srpnu minulého roku podala Američanka Virginia Giuffreová žalobu na prince Andrewa. Ten ji údajně v roce 2001 jako sedmnáctiletou několikrát sexuálně zneužil v sídlech svého tehdejšího kamaráda, amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, který byl později odsouzený za obchod se sexem a zneužívání nezletilých dívek. Podle britského listu The Times by v případě, že Andrew soudní spor prohraje, mohl přijít o svůj královský titul vévody z Yorku.

Britská média diskutují o tom, jaký dopad bude mít na druhého syna královny Alžběty II. případná prohra u soudu. Vévoda obvinění popírá a tvrdí, že si nepamatuje, že by se s Giuffreovou někdy setkal. Podle zpravodajského portálu CNN by se měl vévoda k přelíčení dostavit mezi zářím a prosincem letošního roku.

Podle listů The Times a The Independent může královská rodina vévodu požádat, aby se zřekl svého titulu, a údajně zvažuje pro Andrewa tzv. vnitřní vyhnanství, kdy jej zbaví veškerých vazeb na charitativní organizace a armádu. Mluvčí Buckinghamského paláce uvedl, že se jedná o spekulace a odmítá je komentovat.

Diskuse o možných dopadech rozhodnutí soudu se objevila poté, co byla minulý týden za nábor a obchodování s nezletilými dívkami obviněná přítelkyně Epsteina Ghislaine Maxwellová. Právnička Lisa Bloomová, která obhajovala osm Epsteinových obětí, uvedla, že odsouzení Maxwellové by mělo být pro Andrewa varováním. Zdroj z vévodova právního týmu uvedl, že se potenciálního dopadu verdiktu v případu Maxwellové neobávají, jelikož se jedná o dva samostatné případy. 

Dnes osmatřicetiletá Virginia Giuffreová ve své žalobě uvádí, že měla během období, kdy ji zneužíval miliardář Epstein, třikrát nucený sex s princem Andrewem. Údajně k němu došlo v Londýně v domě Maxwellové, v Epsteinově domě v New Yorku a na jeho soukromém ostrově v Karibiku. Sám Epstein v roce 2019 spáchal sebevraždu ve věznici v New Yorku, kde čekal na soud. Princ Andrew se tentýž rok stáhl z veřejného života. 

Mohlo by vás zajímat: Princ Andrew o vztahu s miliardářem Epsteinem: Zůstal jsem s ním, denně bych se za to fackoval (21. 11. 2019)

Princ Andrew o vztahu s miliardářem Epsteinem: Zůstal jsem s ním, denně bych se za to fackoval. | Video: Reuters

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama