reklama

Vogue změnil názor. Nakonec vydá i uctivější obálku s Kamalou Harrisovou

Časopis Vogue změnil názor a obálka únorového čísla bude přece jenom s jinou titulní fotkou Kamaly Harrisové. Původní sběratelská obálka, na které zaujímá nová viceprezidentka USA uvolněnější postoj v teniskách Converse, totiž způsobila poprask. Časopis se tak rozhodl dát do oběhu obálku s Harrisovou ve světle modrém kostýmku.

Kamala Harrisová
Kamala Harrisová | Foto: Profimedia.cz

Po vlně nespokojených komentářů na adresu časopisu Vogue za únorovou obálku s novou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou se slavný magazín rozhodl změnit názor. Vydá tak limitovaný počet čísel s obálkou, na které je Harrisová ve světle modrém kostýmku se založenýma rukama. 

Původní sběratelská edice obálky počítala s fotkou, na které Harrisová zaujímá uvolněnější postoj a na sobě má tmavý blejzr od Donalda Deala, obyčejné černé kalhoty a tenisky Converse. V těch absolvovala řadu svých předvolebních meetingů a nejednou prozradila, že je sbírá.

Uvolněnější verze obálky ale vyvolala vlnu kritiky. "Tohle je obálka, která má oslavovat vítězství nejschopnější ženy naší země?" nebo "Není nějak divně nasvícená?" ptali se rozhořčení uživatelé Twitteru.

Mnozí poukazovali na to, že viceprezidentka má navíc na obálce světlejší obličej. A spokojen nebyl ani tým političky, fotku údajně vybrala sama šéfredaktorka Anna Wintourová, aniž by ji s Harrisovou zkonzultovala.

Wintourová se kritice bránila, redakce však nakonec otočila

"Po negativní odezvě na naši obálku bych chtěla zdůraznit, že jsme v žádném případě nechtěli snižovat důležitost viceprezidentčina vítězství ve volbách. Když jsme fotky v redakci dostali, všichni jsme se jednohlasně shodli, že méně formální portrét lépe odráží dobu, ve které žijeme. Politička na něm působila přístupně, opravdově a autenticky," citoval britský list The Guardian ještě minulý týden Wintourovou.

Šéfredaktorka také dodala, že během fotografování nepadla mezi redakcí časopisu Vogue a týmem Harrisové žádná oficiální dohoda o tom, který snímek na titulní straně skončí. Ještě než obě fotky před vydáním aktuálního čísla magazínu unikly na sociální sítě, Wintourová uvedla, že si nedokáže představit, že by vybraný snímek někdo vnímal v jiném než pozitivním světle.

Limitovaný počet vyjde i tiskem

Nakonec však americký časopis obrátil a místo uvolněné a údajně málo uctivé fotky vybral formálnější verzi, na které politička pózuje se založenýma rukama ve světle modrém kostýmku od Michaela Korse. 

Limitovaný počet čísel s fotkou, která měla původně být pouze pro on-line verzi, bude vydán po středeční inauguraci.

Mluvčí časopisu k tomu řekl: "Na základě enormního zájmu o digitální obálku a na oslavu tohoto historického momentu jsme se rozhodli vydat limitovaný počet inauguračních čísel." 

První nebělošskou viceprezidentku fotil afroamerický fotograf

Snímky první ženské nebělošské viceprezidentky v historii USA pořídil afroamerický fotograf Tyler Mitchell, který v roce 2018 vyfotil pro stejný časopis zpěvačku Beyoncé.

Americkému časopisu Vogue a jeho dlouholeté šéfredaktorce Anně Wintourové bylo v loňském roce během nepokojů kvůli policejnímu násilí proti Afroameričanům vyčítáno, že není dostatečně multikulturní. Tým, který se staral o focení Kamaly Harrisové, byl proto sestaven z převážné části z Afroameričanů.

Budoucí americká viceprezidentka odmítla stylistu a oblékla se na focení sama, stejně jako si zajistila líčení a účes. Jinak totiž bývá zvykem, že časopisy na podobná focení najímají tým profesionálů, který danou osobnost upraví.

Právnička, která přepisuje historii

Nově zvolená viceprezidentka USA Kamala Harrisová, která bude stát po boku prezidenta Joea Bidena, si zaslouží pozornost nejen díky své odvaze a zarputilosti, ale i sebevědomé slušnosti, se kterými vykonává své funkce.

Šestapadesátiletá právnička, která přepisuje historii, působila jako senátorka za stát Kalifornie a sama usilovala o kandidaturu na prezidentku za Demokratickou stranu. Dcera Indky a Jamajčana se stane nejvýše postavenou političkou ve Spojených státech.

Po svém projevu po loňském vítězství ve volbách uvedla, že může být první ženou v roli viceprezidentky, ale rozhodně nebude tou poslední. Časopis Forbes ji v prosinci označil za třetí nejmocnější ženu světa. 

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama