reklama

Nestoudný Helmut Newton. Do kin jde film o kontroverzním módním fotografovi

Německý fotograf Helmut Newton patřil mezi nejvlivnější a nejznámější představitele módní fotografie. Jeho snímky žen jsou otevřeně erotické a vyzývavé i elegantní a hravé. Letos by berlínský rodák a světoběžník oslavil stovku a ve čtvrtek vstupuje do kin dokument Helmut Newton: Nestoudná krása.

Prohlédnout grafiku
Foto: Artcam

Rodilý Berlíňan Newton pocházel z židovské rodiny, vyučil se fotografem a v roce 1938 emigroval před Hitlerem. Jako fotograf byl krátce zaměstnaný v Singapuru, poté odešel do Austrálie. Ke své vysněné práci, fotografování pro módní magazíny, se dostal v polovině 50. let.

Od té doby se jeho snímky pravidelně objevovaly například v časopise Vogue, pracoval i pro časopisy Elle, Marie-Claire, Playboy či Stern. Stal se jedním z nejznámějších a nejlépe placených světových fotografů a od poloviny 70. let slavily úspěchy i jeho výstavy.

Rozsáhlá retrospektiva u příležitosti jeho 80. narozenin byla v roce 2000 k vidění i v Praze, loni se jeho výstava konala v Museu Kampa.

"Fotografie Helmuta Newtona jsou nedílnou součástí popkultury 20. století. V dnešních debatách o objektivizujícím pohledu na ženské tělo jejich autor na některé působí jako nenapravitelný dinosaurus a relikt starého světa, to ale jeho roli v dějinách módní fotografie nijak neumenšuje," uvedl ředitel Artcam Films Vít Schmarc.

Dokument Gera von Boehma s názvem Helmut Newton: Nestoudná krása může podle něj fungovat jako důstojná pocta i impulz k diskusi o proměnách perspektivy a autorském odkazu člověka, který tvrdil, že ve fotografii existují jen dvě sprostá slova: umění a vkus.

Podívejte se na některé z jeho nejznámějších snímků.

reklama
reklama