reklama

Kvůli divadelní roli zhubla 12 kilogramů, do důchodu se nechystá. "Janžurka" slaví 82

Iva Janžurová oslaví 19. května dvaaosmdesáté narozeniny. Role se herečka, které všichni její známí včetně dcer říkají zásadně Ivuška, nejčastěji učí při práci na zahradě, když pleje a okopává. Je členkou spolku Dámy vína, má ráda ruční práce a je značně technicky zdatná. Připomeňte si její ikonické filmové postavy.

Iva Janžurová. Prohlédnout grafiku
Iva Janžurová. | Foto: Matej Slávik

Široký rejstřík výrazů a gejzír energie činí z Ivy Janžurové jednu z nejoblíbenějších českých hereček už bezmála půl století. V očích národa je prostě "Janžurkou" - sympatickou, mírně ztřeštěnou bytostí z řady dodnes oblíbených komedií. Ale s přehledem zvládá i vážné a náročné party.

Herečka, která pochází z Žirovnice u Pelhřimova, se málem stala po vzoru svých rodičů učitelkou. Nakonec ale vyhrála vášeň pro divadlo a v roce 1963 absolvovala na pražské DAMU. Rok pak strávila na prknech libereckého divadla F. X. Šaldy a poté nastoupila do Divadla na Vinohradech. Před sametovou revolucí posílila herecký ansámbl činohry Národního divadla. 

Kromě řady významných divadelních rolí si ji miliony diváků zamilovaly kvůli jejím filmovým a televizním postavám. Celkem natočila více než 350 filmů, televizních inscenací a seriálů. Podívejte se do galerie na její nejslavnější role.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama