reklama

Po představení se trápí chybami, které udělala. "Janžurka" slaví 80. narozeniny

Iva Janžurová slaví 19. května osmdesáté narozeniny. Role se herečka, které všichni její známí včetně dcer říkají zásadně Ivuška, nejčastěji učí při práci na zahradě, když pleje a okopává. Je členkou spolku Dámy vína, má ráda ruční práce a je značně technicky zdatná. Osmdesátku oslaví novým divadelním představením. Připomeňte si její ikonické filmové postavy.

Iva Janžurová Prohlédnout grafiku
Iva Janžurová | Foto: Profimedia.cz

Široký rejstřík výrazů a gejzír energie činí z Ivy Janžurové jednu z nejoblíbenějších českých hereček už bezmála půl století. V očích národa je prostě "Janžurkou" - sympatickou, mírně ztřeštěnou bytostí z řady dodnes oblíbených komedií. Ale s přehledem zvládá i vážné a náročné party.

Na prahu osmdesátin, které oslaví ve středu 19. května, natočila film o sobě, který režírovala její dcera Theodora Remundová. Oslavou jejího jubilea bude i nová inscenace Divadla Kalich pod názvem Pusťte mne ven! francouzského autora Jeana-Marie Chevreta, která jí nabízí velké sólo. Bude ji také režírovat Remundová, a zároveň si po boku své matky zahraje menší roli.

Herečka, která pochází z Žirovnice u Pelhřimova, se málem stala po vzoru svých rodičů učitelkou. Nakonec ale vyhrála vášeň k divadlu a v roce 1963 absolvovala na pražské DAMU. Rok pak strávila na prknech libereckého divadla F. X. Šaldy a poté nastoupila do Divadla na Vinohradech. Před sametovou revolucí posílila herecký ansámbl činohry Národního divadla. 

Celkem natočila víc než 350 filmů, televizních inscenací a seriálů. Mezi nejslavnější patří Penzion pro svobodné pány nebo Svatba jako řemen Jiřího Krejčíka, Petrolejové lampy a Morgiana Juraje Herze, Kočár do Vídně Karla Kachyni, Pane, vy jste vdova Václava Vorlíčka a filmy Alice Nellis Ene bene a Výlet.

Kromě řady významných divadelních rolí si ji miliony diváků zamilovaly kvůli jejím filmovým a televizním postavám. Podívejte se do galerie na její nejslavnější.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama