reklama
 

"Někdy je důležitější trénovat hlavu než údery," říká tenistka Barbora Strýcová

Česká tenistka Barbora Strýcová slaví letos neskutečný úspěch. Přečtěte si o tom, jak ji vítězství ve Wimbledonu ovlivnilo.

Foto: Benedikt Renč

Letos se tenistce Barboře Strýcové extrémně dařilo, vyhrála totiž ve wimbledonské čtyřhře a k tomu se dostala i do semifinále dvouhry.

My jsme se rozhodli tuto třiatřicetiletou hráčku vyzpovídat a vy si tak můžete přečíst o tom, jaké byly její pocity, jak to všechno zvládá a jaké jsou její další plány. 

Už je to měsíc od jednoho z nevýznamnějších dnů vašeho života. Co se od té doby u vás změnilo?
Samozřejmě den 14. 7. 2019 bude navždycky den, kdy jsem si splnila mnoho snů. Vyhrát grandslam a to ještě k tomu svůj nejoblíbenější turnaj Wimbledon. Stala jsem se světovou jedničkou v deblu. A taky jsem se dostala do semifinále singla. Nebyl to jen jeden významný den, ale celý ten turnaj. Těch 14 dní bylo nezapomenutelných. A co se změnilo? U mně asi nic zásadního. Pořád se snažím hrát zápas od zápasu. Samozřejmě vnímám, že se blíží konec. Ale chci si to užít a dát do toho úplně všechno, dokud můžu. Taky vím, že když člověk věří v sebe a nevzdá se, když se nedaří, tak se pořád můžou stát velké věci. 

Ve sportu, stejně jako v normálním životě, platí, že velké procento úspěchu záleží na stavu psychiky. Jak pečujete o tuto stránku svého já?
Já na své psychice pracuju hodně moc. Mám svého mentálního coache, který mi pomáhá už několik let. Hlava se musí stejně trénovat jako údery v tenise. A já si myslím, že někdy je důležitější trénovat víc tu hlavu než ty údery, alespoň v mém případě. 

Jak se dá skloubit život mladé ženy, touha užívat si, chodit na party, a k tomu pravidelný denní rytmus sportovce?  
Skloubit se to dá úplně krásně, když víte, kde jsou vaše priority. Pro mě byl a je tenis číslo jedna, a tak jsem mu vždycky všechno podřizovala. Protože jsem taky i chtěla. Já sama už vím, kdy je čas na zábavu a kdy na trénink a soustředění se, ať už na zápasy, nebo tréninky.

Jaká jsou 3 slova, která dokážou popsat radost z vítězství ve Wimbledonu?  
Radost, hrdost, zadostiučinění.

Jsou tenistky mezi sebou i kamarádky? Když jdete z kurtu, dáte si pak třeba spolu víno, kávu a popovídáte? 
Myslím, že jsou, ale když zrovna proti sobě hrajete, tak ten večer si úplně nemyslím, že půjdete na víno. Prostě je to někdy kruté a ženy to berou jinak než chlapi, a je to úplně normální. 

Kdybyste nedělala sport, čemu byste se věnovala? Kde se vidíte v nějakém paralelním životě? 
Mě by strašně bavilo něco organizovat, plánovat, něco jako produkce. Ale zatím o tom moc nepřemýšlím. Chci se pořád naplno soustředit na to, co je tady a teď. 

A co jiné rituály? Sportovci se musejí o sebe dobře starat po fyzické stránce. Má kromě tréninků Bára Strýcová i nějakou jinou rutinu? Třeba beauty rutinu? Potrpíte si na nějaké speciální procedury, nebo jste spíš takový ten typ, který to nikdy moc neřešil? 
Samozřejmě, že to řeším. Řeším pleť, vrásky a tak dále. Mám své rituály před spaním. Čištění pleti, maska, krém na vrásky, za prvé mě to baví a za druhé je to potřeba. Já jsem pořád na slunci a to pleti dává dost zabrat. Tím pádem se o ni musím starat. 

Váš přítel je ze světa médií a módy - zajímáte se také o tento průmysl? 
Ano, zajímám. Moc mě to baví. Z legrace jsem si vytvořila účet na Instagramu se svým vlastním stylem - @barbeefun. 

Jaké kousky oblečení jsou vaše favority? 
Bílé triko a džíny a k tomu nejraději kombinuji tenisky, například ty od české značky Rock Spring. Momentálně mám od nich oblíbený model Skyler. Taky miluji dlouhé šaty, takový easy styl. 

Bez jakých třech věcí se nikdy neobejdete na cestách? 
Bez mikiny s kapucí, sluchátek a recovery legín. 

 

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama